Strona głównaPoradyNa co zwrócić uwagę wybierając ciśnieniomierz?

Na co zwrócić uwagę wybierając ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierz to niewielkie urządzenie, które powinno znaleźć się praktycznie w każdym domu. Aparat do pomiaru ciśnienia umożliwia bowiem kontrolę stanu zdrowia domowników, co ma szczególne znaczenie w przypadku pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku oraz dzieci.

Czym powinien się cechować godny polecenia aparat do pomiaru ciśnienia?

Godne polecenia urządzenie powinno posiadać certyfikaty Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, które gwarantują wiarygodność uzyskiwanych wyników. Poza tym, zastosowane surowce powinny wpływać na trwałość aparatu oraz jego bezawaryjną pracę. Warto zatem decydować się na zakup wyrobów oferowanych przez renomowanych producentów, które zwykle są nieco droższe, ale cechuje je wysoka jakość oraz staranne wykonanie.

Na jakie inne cechy urządzenia należy zwracać uwagę?

Wyniki wskazywane przez dobrej jakości urządzenie powinny być powtarzane. Zgodnie ze standardami obowiązującymi na terenie UE dopuszczalny błąd pomiarów może wynosić maksymalnie 3 mm Hg. Godny polecenia ciśnieniomierz powinien być również prosty w obsłudze oraz musi mieć duży wyświetlacz. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób w podeszłym wieku. Obsługa urządzenia powinna przebiegać w sposób intuicyjny. Osoby ceniące sobie nowinki technologiczne mogą decydować się na zakup nowoczesnych urządzeń, w przypadku których istnieje możliwość ich skonfigurowania z aplikacją obsługiwaną przez telefon. Poza tym, aparat powinien mieć możliwość archiwizacji wyników oraz obudowę, która chroni urządzenie przed kontaktem z niewielką ilością rozlanej wody czy uszkodzeniem na skutek upadku z wysokości. Podczas wyboru i zakupu urządzenia warto również zwracać uwagę na informację dotyczącą poziomu zużycia baterii oraz długość okresu, w przeciągu którego obowiązuje gwarancja producenta.

Jakie rodzaje aparatów do pomiaru ciśnienia dostępne są w sprzedaży?

W szerokiej ofercie stacjonarnej i internetowej dostępne są urządzenia manualne, półautomatyczne i automatyczne. Poza tym, oferowane są produkty nadgarstkowe lub naramienne. W użytku domowym zdecydowanie najlepiej sprawdzi się urządzenie automatyczne, które nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy dotyczącej jego obsługi. Warto również wiedzieć o tym, że aparaty naramienne umożliwiają uzyskiwanie wiarygodnych wyników oraz ocenę dobrostanu pacjentów. Podczas wyboru konkretnego produktu warto zwrócić uwagę na wielkość oferowanego mankietu. Jego rozmiar ma bowiem bardzo duże znaczenie i przekłada się na dokładność uzyskiwanych wyników. Należy mieć świadomość tego, że źle dobrany mankiet może wpływać na fałszowanie wyników w zakresie dochodzącym nawet do 30 mm Hg. W sprzedaży dostępne są uniwersalne produkty wyposażone w podwójny mankiet. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość tworzenia profili użytkowników. Osobne mankiety o innych rozmiarach i profile są szczególnie ważne w sytuacji, w której z jednego urządzenia korzysta wielu domowników.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE