Strona głównaĆwiczeniaMata do akupresury - dlaczego warto jej używać?

Mata do akupresury – dlaczego warto jej używać?

Maty do akupresury zyskują coraz większą popularność, przynosząc ulgę w bólu. Pomaga w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej oraz wspomaga rozluźnić napięte mięśnie, ale nie tylko. Czym jest mata do akupresury i jak działa? Sprawdźmy!

Czym jest akupresura?

Akupresura to długowieczna alternatywna metoda leczenia pochodząca z Chin. Do jej zadań należy pobudzenie energii życiowej qi, która jest umiejscowiona w czternastu kanałach na ciele, zwanymi inaczej meridianami. Meridiany to inaczej mówiąc punkty energetyczne, które w akupresurze należy uciskać, by zapewnić stały przepływ qi — co przyczynia się do zachowania homeostazy (równowagi warunkującej zdrowie).  

Akupresura polega na uciskaniu danych punktów, natomiast akupunktura polega na nakłuwaniu ich — w obu przypadkach chodzi o przepływ energii w całym ciele. 

Po uciśnięciu danego punktu pacjent odczuwa dyskomfort lub lekki ból, jednak wpływa to prawidłowo na proces samoleczenia się organizmu. 

Mata do akupresury — jak działa?

Mata składa się z wypustek — wykonanych ze sztucznego materiału, np. plastik. Wypustki te przypominają rozetki lub kwiat, które mają na celu ucisk na punkty spustowe. Bliskie rozłożenie rozetek sprzyja optymalnemu rozłożeniu ucisku na ciele, dzięki czemu użytkownik naciska ze stałą siłą na całe ciało. 

Masaż wykonywany w domu powinien trwać więcej niż 20 minut, ale należy stopniowo zwiększać czas jego wykonania w zależności od zaawansowania użytkownika. Jednak nie powinno się przekraczać 2 godzin dziennie. 

Początkowe użytkowanie maty może być bardzo bolesne dla nowych pacjentów, dlatego też czas masażu nie powinien być zbyt długi i należy go dopasować do swoich potrzeb. Im częściej będzie się używać maty, tym bardziej dyskomfort z jej używania będzie się stopniowo zmniejszał. 

Masaż wykonany prawidłowo, powinien odbyć się na miękkim podłoży, np. łóżko, kanapa lub miękki dywan. Ułożenie maty na łóżku bądź kanapie spowoduje idealne dopasowanie do kręgosłupa. 

Aby mata do akupresury spełniała swoje zadania, powinno się jej używać na nagie ciało, jednak w początkowej fazie można mieć założoną cieniutką koszulę. 

Masaż można wykonywać również w pozycji siedzącej, jednak dla początkujących użytkowników zalecany jest masaż w pozycji leżącej — dzięki temu użytkownik będzie naciskał odpowiednie punkty spustowe, a masaż będzie wykonany prawidłowo. 

Mata do akupresury — kiedy stosować i jej zalety

Mata do akupresury All4FIT ma za zadanie zredukowanie odczuwanego bólu lub napięcia mięśni i prawidłowy przepływ energii w ciele. Specjaliści zalecają używanie maty do zredukowania dolegliwości, takich jak:

  • ból głowy i migrena,
  • ból stawów,
  • ból kręgosłupa i rwa kulszowa,
  • bóle przeciążeniowe,
  • zaburzenia snu,
  • stres, nerwica oraz stany depresyjne,
  • napięcia mięśni.

Oczywiście wyżej wymienione dolegliwości to nie wszystkie problemy zdrowotne, gdzie leczenie za pomocą maty może przynieść korzyści. 

Mata ma nie tylko możliwości lecznicze, ale także odprężające, co przyczynia się do zredukowania stanów nerwicowych oraz stresu. Nacisk na ciało przez wypustki wpływa pozytywnie na układ krążeniowy. 

Nie każdy jednak może korzystać z dobrodziejstwa wynikającego z korzystania z maty do akupresury. Osoby cierpiące na zmiany skórne, ostre infekcje bakteryjne i wirusowe, ciąża oraz stany po przebytym zawale, a także nowotwory powinny skontaktować się najpierw z lekarzem prowadzącym, czy stosowanie maty nie pogorszy ich stanu zdrowia.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE