Lucetam to lek psychostymulujący, który wprowadza zmiany energetyczne w komórkach ośrodkowego układu nerwowego człowieka. Sprawia, że tlen i glukoza zostają pożytecznie spożytkowane na energię. Stosowany przeważnie podczas zaburzeń mózgu, pojawiających się wraz ze starzeniem się organizmu. Wspomaga procesy pamięciowe, krążenie krwi w mózgu, chroni przed udarem i zaburzeniami świadomości, co dosyć często zdarza się u osób w podeszłym wieku.
Lucetam – ulotka
W ulotce możemy znaleźć informacje na temat skutków ubocznych działania Lucetamu. Jego stosowanie może przynieść nerwowość, zaburzenia snu, poczucie nadmiernej pobudliwości, chęć nadmiernej aktywności ruchowej, a nawet depresję, czy agresywne zachowanie, pobudzenie i lęk. Czytając dalej ulotkę dowiadujemy się, że u mniejszej ilości pacjentów stosujących ten lek może wywołać nudności, wymioty, biegunkę, czy ból brzucha. Bardzo rzadko występuje nadciśnienie, reakcje alergiczne, zwiększone libido, bóle brzucha, czy niedociśnienie. Jak widać lek może wywoływać zarówno niedociśnienie tętnicze jak i nadciśnienie, dlatego ważne jest, w przypadku stosowania Lucetamu posiadanie własnego aparatu do pomiaru ciśnienia i stałego jego monitorowania, tak by mieć je pod kontrolą i w razie potrzeby zgłosić się do lekarza. W ulotce znajduje się również informacja, że po zażyciu tabletki może obniżyć się zdolność prowadzenia pojazdów, czy obsługi jakichkolwiek urządzeń.
Lucetam – forum
Na forum można znaleźć informacje, że ten lek wskazany jest w leczeniu zaburzeń procesów poznawczych, które bardzo często pojawiają się wraz z osiągnięciem podeszłego wieku. Może pomóc w przypadku zaburzeń z pamięcią, wspomaga myślenie, pozwala lepiej orientować się w przestrzeni, poprawia zdolność zapamiętywania i uczenia się, wysławiania, a także pomaga w realnej ocenie sytuacji. Czytamy na forum, że ten lek stosowany jest również w przypadku dzieci z dysleksją, które mają również zaburzenia logopedyczne. Lucetam jest używany pomocniczo w leczeniu mioklonii pochodzenia korowego. Ta choroba przyczynia się do gwałtownych, rażących skurczów mięśni jednej lub kilku kończyn, może również być to skurcz całego tułowia. Lucetam działa na zawroty głowy. Na forum znajdujemy również informacje, że nie należy stosować tego leku w przypadku uczelnia na jakikolwiek ze składników (główny, na którym oparta jest receptura Lucetamu to piracetam).
Lucetam – opinie
Na forum można znaleźć wiele różnych opinii na temat tego leku. Jedni użytkownicy wskazują na dobre działanie tego specyfiku, inni zaś nie mają konkretnie wyrobionego zdania, ponieważ zdarza się, że nie zauważają jeszcze żadnej poprawy. Możliwe, że w takim przypadku lek jest po prostu zbyt krótko stosowany, żeby zostawić dłuższy i bardziej rzetelny komentarz. Nie należy stosować leku w przypadku niewydolności nerek. W opiniach możemy znaleźć informacje, że zdarza się, że lekarz prowadzący przepisuje mniejszą dawkę leku, pomimo choroby nerek i nie przytrafiają się żadne skutki uboczne. Ważne jest, by poinformować każdego lekarza o swoich chorobach i alergiach na składniki leków. Lek nie może być zażywany, kiedy występuje krwawienie śródmózgowe, czy pląsawica Huntingtona. Jest to choroba, która dotyczy układu nerwowego i objawia się drażliwością, depresją, problemami z pamięcią i niekontrolowaną aktywnością ruchową.
Lucetam 1200 – opinie
Lucetam 1200 to lek zawierający najwyższą dawkę piracetamu. W jednej tabletce znajduje się 1200 mg. Jest on najsilniejszą dawką Lucetamu na rynku. Opinie pokazują, że jest on stosowany w trudnych przypadkach zaburzeń metabolizmu komórek nerwowych. Jeśli występuje nadwrażliwość na piracetam to przy tej dawce bezwzględnie należy go nie przyjmować.
Lucetam – zamiennik
Na rynkach farmaceutycznych istnieje wiele zamienników danego leku, które różnią się ceną albo składnikami pośrednimi, bądź wchłanialnością danego składnika. Możemy znaleźć takie zamienniki Lucetamu jak Biotropil w różnych dawkach, Memoniq, Memotropil, Nootropil, Piracetam Espefa, Piracetam Medana, Piracetam Mylan. Ze znanych zamienników Lucetamu występuje jeszcze Recodium i Piracetamum.