Strona głównaLekiLidokaina - gdzie kupić, skutki uboczne, cena, działanie, rozpuszczalność

Lidokaina – gdzie kupić, skutki uboczne, cena, działanie, rozpuszczalność

Lidokaina to związek chemiczny, który jest pochodną organicznego związku – acetanilidu. Lidokaina ma szerokie zastosowanie w medycynie. Najbardziej znane jest miejscowe działanie Lidokainy – znieczulenie. Działanie przeciwarytmiczne i zapobiegawcze w migotaniu komór serca są mniej znane. 

Czy lidokaina jest bezpieczna? Jaki jest czas działania lidokainy? Uczulenie na lidokainę – objawy, które mogą zaniepokoić. Dowiedz się więcej o tym, jak działa lidokaina, gdzie kupić środek i wiele więcej. Odpowiadamy na pytanie, czy lidokaina jest bezpieczna.

Lidokaina – działanie 

W jakich przypadkach stosowana jest lidokaina? Lidokaina wykazuje przede wszystkim miejscowe działanie znieczulające i przeciwbólowe. Jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie. Używana jest w postaci kremu, aerozolu, kropli, maści czopków doodbytniczych, zawiesin do wstrzykiwania oraz żelów i zasypek. Jeśli chodzi o lidokainę czas działania jest jasno określony. Jak podają dane czas działania znieczulającego po zastosowaniu na błony śluzowe lub uszkodzoną skórę wynosi maksymalnie 1 godzinę, z kolei w przypadku Lidokainy działanie aerozolu trwa przez kilka minut. W niektórych preparatach stosuje się chlorowodorek lidokainy, który lepiej rozpuszcza się w wodzie.

Lidokaina – zastosowanie

Lidokaina używana jest głównie do miejscowego stosowania na skórę i błony śluzowe. Stosując Lidokainę działanie znieczulające i przeciwbólowe wykorzystywane jest także w maściach i czopkach doodbytniczych, do leczenia hemoroidów. Stosowana jest także do leczenia bólu w obrębie jamy ustnej oraz uszu, np. w trakcie zapalenia ucha. Czy w lekach dla dzieci może być stosowana lidokaina? Znieczulenie bólu w okresie ząbkowania najlepiej zniwelować stosując żele zawierające właśnie lidokainę. W przypadku Lidokainy znieczulenie następuje natychmiast po zażyciu.

Substancja ta stosowana jest także w chirurgii, np. przy operacjach jamy brzusznej lub jelit. Stosuje się ją w celu zmniejszenia bólu w trakcie i po leczeniu operacyjnym. Lidokaina zmniejsza konieczność stosowania innych, silniejszych leków przeciwbólowych, a także przyspiesza proces leczenia. Lidokaina używana jest także podczas wykonywania drobnych zabiegów stomatologicznych, laryngologicznych, ginekologicznych, położniczych i urologicznych. Mniej popularne jest zastosowanie przeciwarytmiczne tej substancji.

Czy lidokaina jest bezpieczna?

Powszechne zastosowanie lidokainy, jako środka znieczulającego i przeciwbólowego rodzi pytanie, czy lidokaina jest bezpieczna. Niepożądane reakcje podczas stosowania zewnętrznie miejscowo występują bardzo rzadko. W przypadku uczulenia na lidokainę do objawów najczęściej zalicza rumień, świąd lub obrzęk, które zwykle szybko ustępują. Z tego powodu lidokaina może być także stosowana u małych dzieci, a nawet niemowląt. Oczywiście w tym przypadku dawka leku musi być odpowiednio dobrana. Ostrożność należy zachować także u osób w podeszłym wieku. 

W przypadku stosowania lidokainy w innej formie np. w postaci czopków doodbytniczych wszelkie działania niepożądane oraz przeciwwskazania opisane są w ulotkach dla pacjentów. Szczególną ostrożność należy zachować podczas stosowania u pacjentów obciążonych chorobami przewlekłymi. W takich sytuacjach o stosowaniu każdego leku decyduje lekarz. Zatem czy lidokaina jest bezpieczna? Jeśli chodzi o lidokainę skutki uboczne ze strony układu nerwowego lub sercowo-naczyniowego mogą wystąpić w przypadku pozajelitowego podania środka. Jeśli chodzi o uczulenie na lidokainę – objawy są zauważalne niemal natychmiast.

Lidokaina – rozpuszczalność

Czy lidokaina cechuje się dobrą rozpuszczalnością? Lidokaina słabo rozpuszcza się w wodzie, dlatego najczęściej stosuje się chlorowodorek lidokainy. Rozpuszczalność tego związku jest dużo lepsza. Stosuje się go głównie w stomatologii, a także zewnętrznie na skórę, np. w postaci maści i zasypek. Wchodzi on w skład niektórych tabletek i aerozoli do gardła. Działa przeciwbólowo i znieczulająco. 

Lidokaina – gdzie kupić, cena

Wiemy już, jak szerokie zastosowanie ma lidokaina. Gdzie kupić preparaty zawierające tę substancję leczniczą? Ile kosztuje lidokaina? Cena jest kluczowym kryterium zakupu produktu. 

Zwykle w aptekach można otrzymać leki zawierające lidokainę. Cena tych preparatów jest bardzo zróżnicowana. Niektóre maści, żele i aerozole są dostępne bez recepty. Tak jest np. w przypadku żelu dla niemowląt, stosowanego podczas bolesnego ząbkowania. Bez recepty dostępne są także niektóre czopki doodbytnicze, do zwalczania hemoroidów. Niektóre leki, np. zawierające większe dawki lidokainy, dostępne są tylko na receptę, wydawaną przez lekarza. Jeśli chodzi o lidokainę cena waha się od 35 do 400 zł w zależności od postaci specyfiku i objętości opakowania.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE