Strona głównaPoradyKiedy wybielanie zębów ma sens?

Kiedy wybielanie zębów ma sens?

Nie da się ukryć, że w naszym społeczeństwie, wygląd odgrywa bardzo duże znaczenie. Już w młodym wieku przesadnie przejmujemy się tym, czy aby na pewno wpisujemy się w “standardy” i nikt nie będzie nas za nic krytykował. Jeżeli więc nawet w podstawówce jest to dla nas trudna kwestia – nic więc dziwnego, że osoby dorosłe przeznaczają na to jeszcze więcej czasu i funduszy. Za wszelką cenę staramy się wyglądać dobrze. Czasami jednak nasze starania idą w złym kierunku – w szczególności, jeżeli chodzi o dbanie o nasze uzębienie. 

Z zewnątrz faktycznie w pierwszej kolejności widzimy kolor naszych zębów oraz ich kształt – ale jeśli wyglądają one dobrze to wcale nie oznacza to, że są zdrowe. A ludzie bardzo często przychodzą do gabinetu stomatologa z prośbą o wybielanie zębów – nie wspominając w ogóle o tym, że chcieliby również naprawić ubytki czy pozbyć się kamienia nazębnego. Wybielanie zębów to oczywiście nic złego i możemy z tego korzystać – ale zalecane jest to dopiero wtedy, gdy upewnimy się, że nasze zęby są po prostu zdrowe.

Najpierw profilaktyka 

Skup się przede wszystkim na tym, aby bywać u stomatologa często – wtedy będzie on mógł znaleźć ubytki w ich początkowej fazie, a leczenie będzie szybkie i stosunkowo tanie. Nie czekaj, aż pojawi się już ból czy nieprzyjemny zapach – wtedy na pewno cały ten proces mocno się komplikuje. Dzięki temu nie będziesz też cały czas obawiać się, że czeka Cię nieprzewidziany wydatek czy nagły ból – regularne kontrolowanie swoich zębów daje nam poczucie kontroli, a to zawsze się przydaje w naszym codziennym życiu. Dopiero w momencie, gdy będziesz mieć świadomość, iż nie musisz na chwilę obecną leczyć swoich zębów – wtedy przyjdzie czas na ich wybielanie.

Czy wybielanie zębów jest skuteczne? 

Wszystko zależy tutaj tak naprawdę od tego, gdzie będziemy wykonywać nasze wybielanie zębów. Jeżeli robimy to sami w domu i przy pomocy zakupionych wcześniej nakładek – efekty raczej nie utrzymają się długo i możemy przypadkiem uszkodzić sobie szkliwo. Jeżeli jednak wybielanie zębów odbędzie się w profesjonalnym gabinecie i skonsultujemy ze specjalistą wszystkie dostępne sposoby – wtedy efekt końcowy na pewno nas zadowoli.  

Koniecznie przygotujmy się tutaj na większy wydatek i konieczność wybrania się na kilka wizyt – być może przez pewien czas będziemy musieli także zrezygnować z niektórych potraw, które mogą popsuć efekty wybielania. Ludzie jednak w zdecydowanej większości są zadowoleni z tego, że zdecydowali się na wybielanie zębów – na pewno dodaje im to pewności siebie. Leczenie powinno powierzyć się specjalistom. We Wrocławiu jest to klinika stomatologiczna Acusdent. 

Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here