Strona głównaPoradyJakie są przyczyny powstawania zaćmy?

Jakie są przyczyny powstawania zaćmy?

Czy wiesz, że nieleczona katarakta jest powodem 35% wszystkich przypadków utraty wzroku na świecie według Światowej Organizacji Zdrowia? Schorzenie postępuje stopniowo, ale lepiej reagować jak najszybciej. Dowiedz się, jakie są przyczyny, objawy oraz leczenie zaćmy.

Zaćma – definicja i przyczyny katarakty

Katarakta, a inaczej zaćma, to schorzenie o charakterze nabytym lub wrodzonym. Polega na stopniowym pogorszeniu się widzenia, wskutek czego:

  • obraz staje się coraz bardziej mglisty oraz niewyraźny.
  • kolory tracą nasycenie, a kontrast spada.

Przyczyną zaćmy przeważnie jest zmętnienie soczewki, które następuje wraz z wiekiem – objawy pojawiają się po 50 roku życia. Zdarza się, że chorują też młodsi ze zdiagnozowaną cukrzycą lub krótkowzrocznością. Mogą to być jednak również niektóre leki np. kortykosteroidy albo schorzenia związane ze wzrokiem takie jak jaskra, odwarstwienie siatkówki czy stany zapalne. W przypadku katarakty wrodzonej źródłem kłopotów z widzeniem są kwestie metaboliczne albo chromosomalne. Czasem o wszystkim decyduje genetyka.

Dowiedz się więcej o zaćmie od specjalistów z kliniki okulistycznej Optegra: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/zacma

Symptomy zaćmy – objawy

Osoby, które chorują na zaćmę, tłumaczą, że czują się tak, jakby widziały świat zza brudnej albo zamglonej szyby. Mimo przecierania gałek ocznych czy stosowania zwykłych kropli ostrość widzenia się jednak nie poprawia. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg.

Zaćma – objawy:

  • zamglony i niewyraźny obraz,
  • podwójne widzenie,
  • rozszczepienie światła,
  • zaburzenie barw i kontrastu,
  • gorsza widoczność przy słabym oświetleniu.

W przypadku zaćmy starczej objawy można dostrzec w pewnej chwili już nawet gołym okiem, ponieważ źrenica zmienia swój kolor na szarobiały.

Leczenie zaćmy – metody

Diagnozowanie katarakty zaczyna się od specjalistycznego badania okulistycznego polegającego na sprawdzeniu kondycji oka w lampie szczelinowej najczęściej po wcześniejszym podaniu kropli rozszerzających źrenicę.

Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest zabieg polegający na usunięciu zmętniałej soczewki wewnątrzgałkowej. W jej miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, która pozwala znów na poprawne widzenie. Zabieg nie wymaga hospitalizacji. Mimo że sama procedura trwa ok. 20 minut, to w klinice spędza się w sumie ok. 4 godzin.


Jak przebiega leczenie zaćmy – zabieg:

  • Najpierw specjalista podaje krople znieczulające.
  • Następnie lekarz robi 2,2 mm nacięcie.
  • Z pomocą ultradźwięków okulista rozbija, a potem usuwa soczewkę, a w jej miejsce wszczepia sztuczną.

W klinice okulistycznej Optegra wszczepiane są sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe. Od razu po wizycie w poradni można wrócić do domu, a wzrok stopniowo się poprawia z dnia na dzień. Jednorazowy zabieg wystarczy, aby na zawsze poprawić jakość widzenia.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE