Strona głównaSuplementacjaJaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Kolagen- z pewnością każdy z nas słyszał o nim niejednokrotnie. To bowiem bardzo cenne białko, będące naturalnym budulcem naszego organizmu- zwłaszcza skóry- i odpowiadające za jej elastyczność, sprężystość, gęstość czy napięcie. Niestety wraz z upływającym czasem zmniejsza się zarówno ilość, jak i jakość kolagenu w ciele człowieka. Objawia się to między innymi pojawieniem się zmarszczek, przy czym najbardziej widoczne są one na twarzy. Zewsząd jesteśmy zasypywani informacjami o skuteczności kolagenu w tabletach lub pod innymi postaciami. Jednak czy faktycznie warto go suplementować, jaki wybrać i jakie mamy jeszcze alternatywy- o tym w niniejszym artykule.

Czym jest kolagen i jaki ma wpływ na zmarszczki?

Kolagen to produkowane przez organizm ludzki białko, które składa się z łańcuchów aminokwasów. Stanowi aż 1/3 ludzkiego białka, znajdując się we wszystkich strukturach ciała, zaś najwięcej jest go w naszej skórze, gdzie stanowi 70% wszystkich białek ją tworzących. Kolagen najczęściej porównywany jest do rusztowania i kleju, bowiem spaja on poszczególne fragmenty, zaś cechami, które najlepiej go charakteryzują jest sprężystość i elastyczność. W naszym organizmie kolagen naturalnie wytwarzany jest przez komórki, zwane fibroblastami, natomiast do jego syntezy konieczna jest obecność witaminy C.

Kolagen w sposób ciągły produkowany jest w naszym organizmie, lecz szacuje się, iż około 25 roku życia zaczyna ona stopniowo spowalniać. Stare włókna kolagenowe znacznie tracą na wartości, bowiem zmniejsza się ich elastyczność. Póki naszej skórze nie brakuje kolagenu, jest ona jędrna, napięta, elastyczna, wygląda młodo i świetliście. Ubytki kolagenu, które najbardziej widoczne san na skórze twarzy i szyi, sprawiają, że skóra traci napięcie, wiotczeje i opada oraz tworzą się na niej zmarszczki.

Zmarszczki z kolei, choć nie mają bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie sprawiają, iż czujemy się źle we własnej skórze. Gdy zauważymy pierwsze objawy starzenia się skóry jest to znak, że należy zadbać o kolagen. A można to zrobić na kilka mniej lub bardziej skutecznych sposobów. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o nasz naturalny kolagen, a więc opóźnić proces jego utraty. Możliwe jest to między innymi poprzez regularny sen, gdyż wówczas organizm najlepiej się regeneruje; poprzez zdrową dietę, bogatą w warzywa, owoce i ryby a także aktywność fizyczną, która także poprawia elastyczność i jędrność skóry.

Najlepszy kolagen na zmarszczki

W kosmetyce wyróżnić można trzy rodzaje kolagenu, które ukryte są pod postacią wszelkiego rodzaju kremów, serum, tabletek, płynów do picia i innych suplementów. Kolagen hydrolizowany to kolagen przetworzony chemicznie w taki sposób, by włókna kolagenowe rozłożyć na mniejsze łańcuchy aminokwasów, zwane peptydami. Znajduje się we wielu produktach kosmetycznych, będąc alternatywą białka naturalnego. Ich wielkość sprawia jednak, że są w stanie przeniknąć wyłącznie przez naskórek, odżywiając o wygładzając tylko jej powierzchnię, gdyż wszystkie ważniejsze procesy zachodzą w skórze właściwej. Kolagen zwierzęcy to kolejny, częsty dodatek kosmetyków. Jego cząsteczki są jeszcze większe, natomiast jest ceniony za to, iż doskonale nawilża skórę, napina ją i odżywia. Kolagen natywny pochodzi z ryb i ma budowę najbardziej zbliżoną do kolagenu wytwarzanego przez organizm człowieka. Jest więc najbardziej polecanym rodzajem kolagenu, choć w ogólnodostępnych preparatach kosmetycznych występuje niezwykle rzadko.

Zabiegi na zmarszczki z wykorzystaniem kolagenu

Kolagen natywny jest natomiast wykorzystywany w różnego rodzaju zabiegach medycyny estetycznej i jest to najlepszy oraz najskuteczniejszy sposób na jego uzupełnienie i walkę ze zmarszczkami.

W Klinice Dr Szczyta znajduje się zróżnicowanych zabiegów które po pierwsze- dostarczają w głąb skóry ten cenny składnik, po drugie- pobudzają do produkcji i poprawiają jakość kolagenu naturalnego, znajdującego się w skórze człowieka.

Jednym z takich zabiegów jest I peel signature face lift, który pozwala odzyskać piękny, promienny wygląd. To peeling, który stymuluje wydzielanie kolagenu, wygładzając drobne zmarszczki oraz silnie nawilżając skórę twarzy.

Innym tego typu zabiegiem jest zabieg Pelleve, wykorzystujący energię fal radiowych, tzw. radiofrekwencję do walki z oznakami starzenia się skóry. Technologia ta działa dwufazowo- z jednej strony zamrażający żel chłodzi naskórek, z drugiej zaś energia fal delikatnie ogrzewa skórę, co w efekcie sprzyja napinaniu się włókien kolagenowych. Po zabiegu skóra jest znacznie bardziej napięta, przy czym odbywa się to stopniowo, gdyż proces odbudowy kolagenu jest długotrwały.

Kolejnym zabiegiem jest Resurfacing, będący alternatywą dla botoksu. Przeprowadza się go z użyciem specjalnego lasera, który emitując mikroskopijne wiązki wywołuje efekt termiczny, usuwając wierzchnią warstwę skóry. Dzięki temu dochodzi do mikrouszkodzeń skóry, które pomiędzy skórą zdrową bardzo szybko się goją oraz do stymulacji kolagenu i elastyny.To tylko kilka metod, prócz podawania w głąb skóry preparatu kolagenowego, które pobudzają naszą skórę do działania. Jak więc widzimy, korzyści wynikające ze stosowania preparatów zawierających kolagen są znikome- co prawda na pewno nie zaszkodzą, bowiem będą stanowić ochronę i nawilżenie naszego naskórka, natomiast niema to nic wspólnego z prawdziwym działaniem kolagenu, w który możemy zaopatrzyć naszą skórę poprzez dostępne zabiegi medycyny estetycznej.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE