Strona głównaPoradyJaki generator ozonu do domu warto wybrać?

Jaki generator ozonu do domu warto wybrać?

Nie ma to jak zapach świeżego powietrza –  dzisiaj dzięki niewielkim urządzeniom, jakim są generatory ozonu, można usunąć nieprzyjemne zapachy, ale też oczyścić powietrze, usunąć wirusy czy bakterie z powierzchni przedmiotów, a nawet żywności. Jednak czy ozonowanie jest bezpieczne i czy można mówić o szkodliwości ozonu dla człowieka?

Jeszcze niedawno ozonatorów używano jedynie w większych przedsiębiorstwach. Dzisiaj można znaleźć je w sporej ilości domów prywatnych, a ich popularność wcale nie maleje. Poniżej przedstawiamy wszystko, co trzeba wiedzieć o ozonatorach przed ich zakupem.

Jak działa ozonator powietrza?

Zasada co do tego, jak działa ozonator powietrza, jest banalnie prosta – urządzenie niewielkich rozmiarów, jakim jest ozonator, podłączamy do zasilania, a następnie uruchamiamy. W efekcie do powietrza – lub do wody – przedostaje się wytwarzany ozon. Warto dodać, że z ozonem mamy styczność na co dzień, ponieważ jest to gaz występujący naturalnie w powietrzu, którym oddychamy. Dlatego szkodliwość ozonu dla człowieka jest żadna, a wręcz przeciwnie – specjaliści przekonują o antyseptycznym, bakterio- oraz wirusobójczym działaniu tego gazu. To, jak działa ozonator powietrza, uzależnione jest również od jego konkretnego zastosowania. W domu może posłużyć do dezynfekcji powierzchni, ale również szaf i szafek, usuwania nieprzyjemnych zapachów z ubrań czy butów, a także do odświeżania powietrza.

Jak używać ozonatora w domu?

Najważniejsze w tym, jak używać ozonatora w domu, jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim podczas procesu ozonowania w domu czy mieszkaniu nie mogą przebywać istoty żywe – jedynie w tym wypadku możemy mówić o szkodliwości ozonu dla człowieka czy zwierząt. Po zakończonym procesie należy odczekać minimum pół godziny, a optymalnie – dwie godziny lub dłużej. Dopiero wtedy na pytanie, czy ozonowanie jest bezpieczne dla człowieka, można spokojnie odpowiedzieć: tak. Co jeszcze istotne – chociaż aż prosi się, aby używać ozonatora w domu do usuwania dymu papierosowego z pomieszczenia oraz z przedmiotów, nie powinno się go stosować do takich celów. I chociaż dezynfekowanie powierzchni, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, brzmi rozsądnie, nadmierne poddawanie przedmiotów i mebli temu procesowi przyspieszy ich zniszczenie czy płowienie.

Czy ozonowanie jest bezpieczne dla człowieka i zwierząt?

Z powodzeniem można powiedzieć, że ozonowanie jest bezpieczne dla człowieka oraz zwierząt, ale jedynie po zakończonym procesie oraz odczekaniu stosownego, zalecanego czasu. Sam proces nie jest skomplikowany, dlatego możliwe jest przeprowadzenie go samodzielnie (oczywiście zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia). Jedyne zastrzeżenia przewidziane są dla osób mających problemy z przewlekłymi chorobami płuc oraz kobiety ciężarne.

Jaki generator ozonu wybrać na domowe potrzeby?

Urządzenia, jakich będziesz potrzebować w domu, nie powinny być droższe, niż kilkaset złotych. Ceny najtańszych zaczynają się już od około 300 złotych. Jednak nawet w ich przypadku należy określić dokładniej, jaki generator ozonu będzie spełniał oczekiwania pod względem parametrów technicznych. Oczywiście generatory domowe nigdy nie będą tak wydajne, jak te przemysłowe. Ich moc jest dostosowana do znacznie skromniejszych warunków pracy. To, jaki generator ozonu wybierzesz dla siebie, musi przede wszystkim zależeć od konkretnego zastosowania i celu. Przed zakupem warto przypatrzeć się wydajności urządzenia – domowe wersje najczęściej są w stanie wyprodukować ozon w stężeniu obliczonym na 500 mg/h – a najlepsze – nawet 600 mg/h. Przydatnymi funkcjami dodatkowymi urządzenia będzie timer czy wygodny programator do ustawiania ozonowania w całym mieszkaniu. Niektóre modele poza ozonowaniem umożliwiają także jonizowanie powietrza.

Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here