Strona głównaPoradyJaką wybrać pastę do szczoteczek sonicznych?

Jaką wybrać pastę do szczoteczek sonicznych?

Szczoteczki soniczne na dobre zagościły w naszych łazienkach. Coraz chętniej poznajemy ich zalety oraz bardziej świadomie wybieramy modele wyposażone w dodatkowe funkcje. Czy do takiej szczoteczki potrzebna jest specjalna pasta, a jeśli tak, to jaka?

Główne zalety szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne, czyli szczoteczki wytwarzające fale dźwiękowe w celu dokładniejszego czyszczenia, pozwalają uniknąć wielu przykrych chwil u dentysty a ponadto – znacznie dłużej zachować estetyczne uzębienie w dobrym zdrowiu. Fale dźwiękowe wytwarzane przez szczoteczki soniczne mają wpływ między innymi na rozkład płytki nazębnej. Płytka nazębna to nic innego, jak materiał, z którego po jego mineralizacji powstaje kamień nazębny. Wszelkiego typu osady nie są mile widziane na naszych zębach. Fale dźwiękowe są niejako przedłużeniem samej szczoteczki i sięgają wszędzie tam, gdzie nie dosięga ona sama. Dzięki szczoteczkom sonicznym możemy czyścić bardzo dokładnie nawet przestrzenie międzyzębowe oraz inne trudno dostępne zakamarki. Aby jednak nie zniweczyć efektów pracy takiej szczotki warto wiedzieć jaką wybrać pastę do szczoteczek sonicznych. Szczoteczki soniczne działają w wielu trybach i często służą również do masażu dziąseł albo polerowania powierzchni zębów w zdrowy oraz bezpieczny dla szkliwa sposób. Taki zabieg pozwala z kolei na to, aby kolejne osady nie przylegały do zębów tak łatwo. Szczoteczki soniczne wymagają jednak współpracy z określonym typem past. Większość spośród tych dostępnych w sklepach to pasty zbyt „ciężkie” dla szczoteczek sonicznych. Na szczęście producenci takich szczoteczek pomyśleli także o produkcji past specjalnie przeznaczonych do szczoteczek sonicznych. Pasty takie posiadają zupełnie inny tak zwany współczynnik ścieralności. W porównaniu z klasycznymi pastami są nieco lżejsze i łatwiej rozpuszczają się w mikroskopijnych bąbelkach wytwarzanych w duecie z soniczną szczoteczką. 

Pasta i basta

Czym zatem, oprócz parametrów typu zapach, właściwości wybielające itp. kierować się podczas podejmowania decyzji jaką wybrać pastę do szczoteczek sonicznych? Pasta tego rodzaju powinna posiadać stosunkowo niskie właściwości ścierające. Tutaj znaczenie ma tak zwany indeks RDA, czyli stopień jej ścieralności dla tej wrażliwej części zęba, która znajduje się pod szkliwem. RDA w przypadku past produkowanych pod kątem szczoteczek sonicznych powinno zatem wynosić pomiędzy 30 a góra 70. W ten sposób porządnie można umyć zęby nawet przy wysokiej liczbie drgań na minutę a także łagodnie polerować delikatne szkliwo. Czynnik ten jest priorytetem, kiedy zastanawiamy się jaką wybrać pastę do szczoteczek sonicznych. Każda z takich past posiada jednak inne parametry, charakterystyczne także dla innych typów past do zębów, czyli tych jakie najczęściej widujemy w drogeriach. Każdy sam dobierze pastę do szczoteczki sonicznej: wybielającą, ekologiczną, odświeżającą oddech lub inną spośród tych o stosunkowo niskiej klasie ścieralności. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE