Strona głównaPoradyJak wyglądają badania ginekologiczne? Dlaczego warto się badać?

Jak wyglądają badania ginekologiczne? Dlaczego warto się badać?

Profilaktyczne badania są bardzo ważnym elementem naszego życia. Gwarancją zdrowia kobiecych stres intymnych są regularne wizyty u ginekologa. Chociaż powszechnie nie są uważane za jedne z najprzyjemniejszych, nie oszukujmy się: które badania można w ogóle zaliczyć do przyjemności? Jeśli wizyty w gabinecie ginekologicznym są dla nas szczególnie stresujące, warto poznać sposoby, jak się rozluźnić przed badaniem ginekologicznym.

Dla wielu kobiet najbardziej stresująca jest obecność samego lekarza, często mężczyzny. Często w takich chwilach pojawia się pytanie: dlaczego ginekolog wkłada palce? Czy nie da się przeprowadzić tak intymnych badań w inny, mniej krępujący sposób?

Badania ginekologiczne – rodzaje

Faktyczny wygląd i przebieg badań ginekologicznych zależy od ich rodzaju. Wśród najpopularniejszych rodzajów badań ginekologicznych należy wymienić cytologię, czyli badanie czystości pochwy. Zgodnie z zaleceniami powinno być wykonywane raz w roku, aby wykluczyć ewentualne początku raka szyjki macicy. Badanie jest zupełnie bezbolesne. Warto też wiedzieć, jak wygląda badanie ginekologiczne zwane transwaginalnym. W profilaktyce USG dopochwowe jest tak samo ważne, jak badanie cytologiczne. To badanie również jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Dobrze jest wybierać profesjonalne i nowoczesne gabinety, jak Royal Clinic, zapewniające maksymalnie komfortową i miłą atmosferę podczas tej stresującej wizyty oraz najlepszy sprzęt diagnostyczny. To szczególnie ważne, gdy wyniki badań nie nastrajają zbyt optymistycznie. W takich miejscach, jak Royal Clinic, wykonywane są też badania prenatalne na trzech kolejnych etapach ciąży. Każda taka wizyta jest zawsze pełna emocji i wzruszeń dla przyszłej mamy.

Jak wygląda badanie ginekologiczne w poradni K?

Wszystkie wizyty w poradni dla kobiet wyglądają bardzo podobnie. Badanie wymaga w pierwszej kolejności rozebrania się od pasa w dół, a więc zdjęcia również bielizny. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda badanie ginekologiczne, nie musisz się bać: każdy z lekarzy, niezależnie od ich płci, doskonale zdaje sobie sprawę ze skrępowania swoich pacjentek. Szczególnie, że pozycja do badania  na tak zwanym „samolocie” nie jest zbyt wygodna. Pozycja do badania ginekologicznego wymaga rozłożenia szeroko nóg i oparcia ich na specjalnych stopkach, reszt ciała jest ułożona na foteli. Lekarz sprawdza stan narządów wizualnie, ale też manualnie – dlatego ginekolog wkłada palce, to najlepszy i najszybszy sposób na sprawdzenie, czy narząd rozrodczy w środku nie ma niepokojących zmian czy zwężeń. Jeśli obawiasz się cytologii czy USG dopochwowego, zawsze możesz wcześniej zapytać o konkretne badanie ginekologiczne – jak wygląda. Cytologia jest pobraniem wymazu, natomiast USG to nic innego, jak włożenie zabezpieczonej prezerwatywą główki aparatu do USG do pochwy.

Co widzi ginekolog podczas badania?

Czasem skrępowanie pacjentek jest tak ogromne, że zapominają, że mają doi czynienia ze specjalistą – lekarzem, dla którego kobiece ciało stanowi niejako jedynie obiekt badań. Jego rolą jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą uratować zdrowie i życie. Na pytanie, co widzi ginekolog podczas badania, powinna wystarczyć odpowiedź, że pacjenta oraz jego narządy – takie, jak wszystkie inne, jedynie odpowiedzialne za odmienne funkcje. Podczas konkretnych badań można samemu sprawdzić, co widzi ginekolog podczas badania. Najlepszym przykładem są badania prenatalne, których obraz z USG jest wyświetlany bezpośrednio na wielkim ekranie zawieszonym przed pacjentką. Podobnie jest z badaniem transwaginalnym.

Jak się rozluźnić przed badaniem ginekologicznym?

Nie każdej kobiecie z łatwością przychodzi umówienie się do gabinetu ginekologicznego. Powodem często jest to, że pacjentka nie wie, jak się rozluźnić przed badaniem ginekologicznym. Najlepszą metodą na wyeliminowanie ewentualnego bólu jest oddanie moczu przed wizytą i rozluźnienie mięśni brzucha. Ostatecznie sposobem jest też myśl, że to lekarz jak każdy inny.

Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here