Na sam początek musimy od razu uświadomić sobie, że choć łokieć tenisisty brzmi jak choroba, która przytrafia się tylko sportowcom – wcale tak nie jest. Jest to problem, który polega na tworzeniu się zmian włókien kolagenowych – a wynikające z tego schorzenia nazywane są właśnie łokciem tenisisty. Kto w rzeczywistości będzie się z tym zmagał najczęściej? Mogą być to chociażby osoby, które na co dzień pracują w biurze – pracownicy administracyjni, informatycy. W dużej mierze chodzi tutaj o powtarzanie przez cały czas tej samej czynności, która prowadzi do problemów w okolicach nadgarstka i łokcia.
Jest to oczywiście coś, czego nie wolno nam ignorować – a jeżeli ten ból towarzyszy nam w pracy to na pewno nam samym także będzie bardzo zależało na tym, aby się go pozbyć. A jak możemy rozpoznać, że chodzi właśnie o łokieć tenisisty? Zwracajmy uwagę na to, kiedy pojawia się u nas ból nadgarstka – najbardziej charakterystyczne dla tego schorzenia jest występowanie takich dolegliwości w trakcie chwytania jakiegoś przedmiotu. Jeżeli w naszej pracy ciągle coś podnosimy to szybko zorientujemy się, że coś jest nie w porządku. Nie czekajmy, aż sytuacja się pogorszy, bo nie ma to żadnego sensu – warto działać zapobiegawczo. Nawet, jeżeli okaże się, że nic nam nie jest – przynajmniej będziemy spokojniejsi i uzyskamy jakieś odpowiedzi.
Dlaczego przytrafił nam się łokieć tenisisty?
Wśród przyczyn tego problemu możemy najpewniej doszukiwać się właśnie tego, że od dawna wykonujemy cały czas te same ruchy – może wtedy dochodzić do mikrouszkodzeń, które na przestrzeni miesięcy czy lat doprowadzą do utworzenia się zmian degeneracyjnych. My nie zwracamy uwagi na to, że przeciążamy nasz nadgarstek – ale w tym czasie tkanka staje się coraz słabsza i dlatego też pojawia się ból. Nasze ciało niestety nie jest niezniszczalne, a my sami też często po prostu nie wiemy, że robimy coś źle.
Co ciekawe, łokieć tenisisty u niektórych osób pojawia się nie w wyniku nadmiernego wysiłku, ale właśnie jego braku. Jeżeli ktoś ma w życiu bardzo mało aktywności i zdarzy mu się przeciążyć rękę to również on może otrzymać potem od ortopedy taką właśnie diagnozę. Brak ruchu i jego przesadna ilość – mogą nam zaszkodzić w takim samym stopniu. To dlatego zwykle zalecane jest przede wszystkim znalezienie równowagi.
Co zrobić, gdy pojawił się u nas ból?
Na pewno należy szybko zgłosić się do wspomnianego już ortopedy – on bardzo łatwo zdiagnozuje nasz problem i dowiemy się, jakie metody leczenia najlepiej się u nas sprawdzą. Być może zalecony nas zostanie odpoczynek i maksymalne odciążenie naszej ręki – albo rehabilitacja, na której specjalista pomoże nam wykonywać bezpieczne ćwiczenia. Łokieć tenisisty bywa także leczony przy pomocy sterydów oraz masaży. Pamiętajmy o tym, aby nie próbować radzić sobie z tym problemem samodzielnie – konkretna terapia musi zostać dobrana przez osobę z odpowiednią wiedzą medyczną. My możemy tylko pogorszyć swoją sytuację – lepiej będzie jednak zaufać tutaj profesjonalistom.