Strona głównaChorobyJak wygląda leczenie łokcia tenisisty?

Jak wygląda leczenie łokcia tenisisty?

Na sam początek musimy od razu uświadomić sobie, że choć łokieć tenisisty brzmi jak choroba, która przytrafia się tylko sportowcom – wcale tak nie jest. Jest to problem, który polega na tworzeniu się zmian włókien kolagenowych – a wynikające z tego schorzenia nazywane są właśnie łokciem tenisisty. Kto w rzeczywistości będzie się z tym zmagał najczęściej? Mogą być to chociażby osoby, które na co dzień pracują w biurze – pracownicy administracyjni, informatycy. W dużej mierze chodzi tutaj o powtarzanie przez cały czas tej samej czynności, która prowadzi do problemów w okolicach nadgarstka i łokcia.

Jest to oczywiście coś, czego nie wolno nam ignorować – a jeżeli ten ból towarzyszy nam w pracy to na pewno nam samym także będzie bardzo zależało na tym, aby się go pozbyć. A jak możemy rozpoznać, że chodzi właśnie o łokieć tenisisty? Zwracajmy uwagę na to, kiedy pojawia się u nas ból nadgarstka – najbardziej charakterystyczne dla tego schorzenia jest występowanie takich dolegliwości w trakcie chwytania jakiegoś przedmiotu. Jeżeli w naszej pracy ciągle coś podnosimy to szybko zorientujemy się, że coś jest nie w porządku. Nie czekajmy, aż sytuacja się pogorszy, bo nie ma to żadnego sensu – warto działać zapobiegawczo. Nawet, jeżeli okaże się, że nic nam nie jest – przynajmniej będziemy spokojniejsi i uzyskamy jakieś odpowiedzi. 


Dlaczego przytrafił nam się łokieć tenisisty? 

Wśród przyczyn tego problemu możemy najpewniej doszukiwać się właśnie tego, że od dawna wykonujemy cały czas te same ruchy – może wtedy dochodzić do mikrouszkodzeń, które na przestrzeni miesięcy czy lat doprowadzą do utworzenia się zmian degeneracyjnych. My nie zwracamy uwagi na to, że przeciążamy nasz nadgarstek – ale w tym czasie tkanka staje się coraz słabsza i dlatego też pojawia się ból. Nasze ciało niestety nie jest niezniszczalne, a my sami też często po prostu nie wiemy, że robimy coś źle. 

 Co ciekawe, łokieć tenisisty u niektórych osób pojawia się nie w wyniku nadmiernego wysiłku, ale właśnie jego braku. Jeżeli ktoś ma w życiu bardzo mało aktywności i zdarzy mu się przeciążyć rękę to również on może otrzymać potem od ortopedy taką właśnie diagnozę. Brak ruchu i jego przesadna ilość – mogą nam zaszkodzić w takim samym stopniu. To dlatego zwykle zalecane jest przede wszystkim znalezienie równowagi.

Co zrobić, gdy pojawił się u nas ból? 

Na pewno należy szybko zgłosić się do wspomnianego już ortopedy – on bardzo łatwo zdiagnozuje nasz problem i dowiemy się, jakie metody leczenia najlepiej się u nas sprawdzą. Być może zalecony nas zostanie odpoczynek i maksymalne odciążenie naszej ręki – albo rehabilitacja, na której specjalista pomoże nam wykonywać bezpieczne ćwiczenia. Łokieć tenisisty bywa także leczony przy pomocy sterydów oraz masaży. Pamiętajmy o tym, aby nie próbować radzić sobie z tym problemem samodzielnie – konkretna terapia musi zostać dobrana przez osobę z odpowiednią wiedzą medyczną. My możemy tylko pogorszyć swoją sytuację – lepiej będzie jednak zaufać tutaj profesjonalistom.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE