Strona głównaPoradyJak rozmawiać z córką o antykoncepcji hormonalnej?

Jak rozmawiać z córką o antykoncepcji hormonalnej?

Dla rodzica zaakceptowanie faktu, iż jego córka wkracza w życie seksualne – nie jest Dla rodzica zaakceptowanie faktu, iż jego córka wkracza w życie seksualne – nie jest proste. Wychowanie dziecka od samego początku wiąże się z ogromną ilością wyzwań, które mogą nas przerażać – to zupełnie normalne. Jeżeli jednak nasza córka poprosi nas o rozmowę na temat seksu i antykoncepcji – nasza reakcja nie może jej odstraszyć. W momencie, gdy za wszelką cenę będziemy próbować powstrzymać ją przed podjęciem tego kroku – może się okazać, że zrobi ona to tak czy inaczej. Jedyną różnicą będzie to, że straci do nas zaufanie i nigdy więcej już nie poprosi nas o pomoc w ważnej dla niej sprawie. Dlatego właśnie istotne jest znalezienie kompromisu – zawsze najważniejsza jest rozmowa.

Jeżeli faktycznie uważamy, że jest ona za młoda lub planuje uprawiać seks z nieodpowiednią osobą to musimy pokierować rozmowę w ten sposób, aby jej nie urazić – ale jednocześnie uświadomić jej zagrożenia płynące z rozpoczęcia życia seksualnego przedwcześnie. Czasami warto skonsultować swoje wątpliwości z psychologiem, który podpowie nam, jak się do tego zabrać. A jeżeli czujemy, że jest ona na tyle odpowiedzialna, że faktycznie wie co robi – możemy wtedy poruszyć kwestię antykoncepcji hormonalnej. Prezerwatywy są skuteczne, ale na dłuższą metę korzystanie tylko z takiej metody jest ryzykowne. Tabletki antykoncepcyjne to o wiele lepsze rozwiązanie.

Jak się do tego zabrać? 

Być może nasza córka sama poprosi nas o pomoc w znalezieniu dobrego ginekologa i wybranie się z nią na wizytę – szczególnie, jeżeli jest jeszcze osobą nieletnią. Wtedy do uzyskania np. tabletek antykoncepcyjnych będzie jej potrzebna nasza zgoda. Już sam ten fakt może wydać nam się wystarczającym dowodem na to, że na seks jest jeszcze za wcześnie – ale nie jest to do końca prawda. Jeżeli nasze dziecko chce wykazać się rozsądkiem, jest w stałym związku i przyszło do nas z prośbą o pomoc to musimy rozważyć opcję, iż doskonale wie ono, na co się decyduje. Obecnie młodzi ludzie wkraczają do tego świata coraz wcześniej i nie możemy tak naprawdę zrobić nic, aby temu zapobiec. A może się okazać, że im bardziej będziemy próbować – tym mniej będzie nam ufało nasze własne dziecko. Zakazy nie są zawsze idealnym rozwiązaniem.

Koniecznie znajdźmy takiego ginekologa, który faktycznie nie ma nic przeciwko antykoncepcji hormonalnej i nie zrazi naszej córki do takich wizyt w przyszłości. W końcu to te pierwsze spotkania ze specjalistą są najtrudniejsze i najbardziej stresujące.

Najważniejsza jest świadomość 

Wszystkie najważniejsze informacje na temat antykoncepcji hormonalnej powinien przekazać naszej córce ginekolog, ale nie oznacza to, że my również nie możemy jej wytłumaczyć niektórych kwestii. Musi ona mieć świadomość, iż na przykład w przypadku tabletek, najważniejsze jest regularne stosowanie. Nie można spóźniać się z przyjęciem dawki lub przyjmować kilku tabletek jednocześnie. Tylko prawidłowe stosowanie zapewni skuteczność tej metody – a tabletka antykoncepcyjna faktycznie sprawdza się bardzo dobrze.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE