Strona głównaPoradyJak przechowywać leki i szczepionki?

Jak przechowywać leki i szczepionki?

Zarówno w przypadku leków, jak i szczepionek, ważne jest, aby przechowywać je w odpowiednich warunkach. Równie groźne jak przegrzanie jest ich przechłodzenie (zamrożenie), światło słoneczne również nie jest im obojętne. Dowiedz się, w jaki sposób odpowiednio przechowywać leki i szczepionki.

Dlaczego tak ważne są odpowiednie warunki przechowywania leków

Ich działanie zależne jest od tego, czy zachowały swoje lecznicze właściwości. Poza tym bezpieczeństwo stosowania leków zostało przebadane w ściśle określonych warunkach. Lek, który został narażony, na przykład na promieniowanie słoneczne, może inaczej zadziałać na pacjenta od prawidłowo przechowywanego leku, na przykład zaszkodzić mu albo zadziałać z mniejszą mocą.

W jaki sposób apteka powinna przechowywać leki

Apteka powinna stworzyć odpowiednie miejsce z dobrą wentylacją, które nie jest narażone na działanie wilgoci albo brudu. Poza tym groźny jest kurz, zniszczenie i promienie słoneczne. Nie bez znaczenia jest również kontakt z podłogą albo ścianami – leki powinny być przechowywane z dala od nich.

Jak to w takim razie zrobić? Najlepszym rozwiązaniem są lodówki do szczepionek i leków lub szafy chłodnicze. Dlaczego? Zapewniają odpowiednią temperaturę, chronią przed zniszczeniem, brudem i kurzem.

W jaki sposób pacjent powinien przechowywać leki

Pacjent powinien zdać się na oryginalne, zamknięte opakowania. Zostały one tak zaprojektowane, aby chronić lek. Poza tym powinien pilnować, aby leki nie przekroczyły daty ważności. Przeterminowanych leków nie powinno się wyrzucać do śmieci. W aptekach są specjalne kosze na przeterminowane leki, gdzie można je wyrzucić w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Należy również trzymać leki z dala od dzieci i zwierząt. Dlaczego? W wielu przypadkach nie istnieją badania, które odpowiedziałyby na pytanie, jak leki na nie zadziałają. Warto również chronić leki przed skrajnymi, zbyt wysokimi lub niskimi temperaturami. Zwykle na opakowaniu leku znajduje się informacja o tym, w jakiej temperaturze należy przechowywać dany lek. W większości przypadków jest to temperatura pokojowa, czyli od 15 stopni do 25 stopni Celsjusza.

Dlaczego należy prawidłowo przechowywać szczepionki

Sytuacja jest tutaj podobna jak w przypadku leków – aby zachować ich oryginalne działanie. Poza tym nieprawidłowo przechowywana szczepionka może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osoby zaszczepionej.

Jak należy prawidłowo przechowywać szczepionki

lodówka na szczepionki.png

Odpowiedź brzmi: w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza, najlepiej 5 stopni. Jest to tak zwany zimny łańcuch. W tym celu warto zainwestować w lodówki do szczepionek i trzymać je na środkowej półce tak, aby nie dotykały ścianek. Należy również unikać umieszczania szczepionek na drzwiach, ponieważ występują tam największe zmiany temperatury. Nie wolno mrozić albo przegrzewać szczepionek, ponieważ nie będą one wtedy działały w ten sam sposób. Bardziej od przegrzania szkodliwe dla szczepionek jest zamrożenie. Większość szczepionek można przechowywać w temperaturze pokojowej, ale nie dłużej niż przez 30 minut. Przy 45 stopniach Celsjusza białka w szczepionce tracą swoje właściwości. Poza tym chłodne temperatury chronią szczepionki przez rozmnażaniem się bakterii.

Nieprawidłowe przechowywanie leków i szczepionek zmniejsza ich skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie tak zwanego zimnego łańcucha.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE