Strona głównaDzieckoJak mierzyć temperaturę niemowlakowi?

Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi?

Mierzenie temperatury u dzieci zawsze przysparza rodzicom wielu pytań. Tym bardziej, jeśli dziecko jest żywotne i mało skore do współpracy. Dowiedz się jak mierzyć temperaturę noworodkowi oraz jak mierzyć temperaturę niemowlakowi. Poznaj efektywne metody pomiaru oraz praktyczne porady.  

Jak mierzyć temperaturę noworodkowi?

Za noworodka uważamy dziecko, które nie ukończyło 28 dni życia. Temperaturę u noworodka mierzymy wówczas, gdy czujemy, że jego głowa jest gorąca. Właściwy pomiar temperatury jest kluczowy ze względu na podejmowanie kolejnych działań – temperaturę możemy zbić lub podwyższyć w zależności od sytuacji. 

U noworodków temperatura powinna wynosić od 36,5 do 37 °C. Temperatura od 37,5 do 38 °C oznacza stan podgorączkowy, a wartości wyższe gorączkę. Warto kontrolować temperaturę organizmu regularnie i w przypadku niepokojących symptomów reagować natychmiast.

Warto wiedzieć, że w przypadku tak małych dzieci nie stosuje się mierzenia temperatury pod pachą i w ustach, ponieważ wyniki mogą nie być zbyt dokładne. Na pytanie jak mierzyć temperaturę noworodkowi, odpowiedź brzmi przez ucho lub odbyt. Najlepszym sposobem na zmierzenie temperatury jest zastosowanie elektronicznego termometru dousznego lub termometru bezdotykowego, który nie przeszkadza szkrabowi w odpoczynku. Dodatkowo świetnie sprawdza się u dzieci, które lubią się wiercić i zmieniać swoją pozycję. 

Jak mierzyć temperaturę u niemowlaka?

Niejeden świeżo upieczony rodzic pyta jak mierzyć temperaturę u niemowlaka? Badanie nie różni się zbytnio od badania temperatury u osoby dorosłej. Tyle tylko, że warto wybrać na to odpowiedni moment, aby nie zakłócić snu malucha. Najwygodniej do tego celu użyć termometru cyfrowego, choć można także użyć termometru dousznego lub rtęciowego. Modele rtęciowe są jednak niebezpieczne i podczas pęknięcia powodują zagrożenia dla zdrowia dziecka. Należy więc zachować ostrożność i dużą delikatność. Pomiaru należy dokonać w wyznaczonych do tego celu obszarach.

Gdzie mierzyć temperaturę niemowlakowi?

Zastanawiasz się gdzie mierzyć temperaturę u niemowlaka oraz jaki termometr dla niemowlaka zalecają lekarze? Lekarze zalecają, by temperaturę mierzyć w pupie termometrem elektronicznym z miękką końcówką. Odbyt i końcówkę termometru należy nasmarować oliwą. Dla dokładniejszych wyników badania warto zastosować specjalny termometr doodbytniczy. Temperaturę zaleca się także mierzyć także wewnątrz ucha za pomocą termometru dousznego na podczerwień. U niemowląt nie zaleca się natomiast badać temperatury w ustach. 

Wynik pomiaru temperatury będzie się różnił w zależności od miejsca badania. Zobacz, gdzie mierzyć temperaturę niemowlakowi i jaki wyniki powinieneś uzyskać:

– przy zastosowaniu termometru dousznego wynik powinien wahać się od 35,8 do 38°C,

– przy pomiarze w ustach wynik powinien wahać się od 35,5 do 37,8°C,

– przy pomiarze pod pachami wynik powinien wahać się od 34,7 do 37,3°C,

– przy pomiarze doodbytniczym wynik powinien wahać się od 36,6 do 38°C.

Jeśli wiemy już jak mierzyć temperaturę niemowlakowi i gdzie mierzyć temperaturę u niemowlaka pozostaje pytanie jak dokonać prawidłowych pomiarów. Na początku należy sprawdzić, jaka jest prawidłowa temperatura ciała dziecka. W tym celu należy zmierzyć trzykrotnie temperaturę, gdy jest ono zdrowe. Gdzie mierzyć temperaturę niemowlakowi? Również w tym przypadku zalecamy dokonać pomiarów w odbycie lub w uchu. Przy czym pomiar doodbytniczy jest uważany za najdokładniejszy. Pamiętaj, by mierzyć temperaturę co najmniej 20 minut po kąpieli, bo działanie gorącej wody przekłamie wynik. Po każdym użyciu termometr należy myć w ciepłej wodzie z mydłem.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE