Strona głównaPoradyJak dostać refundacje na wózek inwalidzki?

Jak dostać refundacje na wózek inwalidzki?

Ceny wózków inwalidzkich zaczynają się już od kilkuset złotych w przypadku podstawowych modeli ręcznych. Górna granica zakupu tego typu sprzętu sięga jednak nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, kiedy mowa o wózkach specjalnych, wózkach do rehabilitacji aktywnej, wózkach inwalidzkich spacerowych, elektrycznych czy modelach dedykowanym dzieciom. Jak dostać refundację na wózek inwalidzki? Kiedy i komu przysługuje?

Komu przysługuje refundacja za wózek inwalidzki?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, które dotyczy wykazu wyrobów medycznych z późniejszą nowelizacją, o refundację wózka inwalidzkiego mogą ubiegać się wszystkie osoby, które objęte są ubezpieczeniem społecznym oraz zdrowotnym ZUS. To, na jaki wózek inwalidzki można otrzymać refundację, zależne jest od rodzaju schorzenia chorego. Komu innemu będą przysługiwać wózki specjalne, a komu innego wózki inwalidzkie ręczne.

  • Wózek inwalidzki ręczny. W tym przypadku dofinansowanie obejmuje zarówno dorosłych, u których stwierdzono trwałe ograniczenie samodzielnego poruszania się, jak i dzieci pomiędzy 3. a 18. rokiem życia. Co ważne, dofinansowanie NFZ wynosi tutaj 600 zł. Pacjent nie musi zatem dokładać nic z własnej kieszeni. Dorośli mogą ubiegać się o kolejną refundację po 5 latach, a nieletni z kolei po 3.
  • Wózek inwalidzki aluminiowy – ze stopu lekkiego. Tego typu dofinansowanie dotyczy wózków z możliwością składania oraz szybkiego demontażu kół. Tak, jak w poprzednim przypadku, dotyczy ono dzieci pomiędzy 3. a 18. rokiem życia oraz dorosłych. W tym przypadku konieczne jest jednak orzeczenie mówiące o ograniczeniu zdolności samodzielnego chodzenia, jednak zaznaczające, że chory może poruszać się na wózku samodzielnie – bez pomocy innych osób. Dofinansowanie w tym przypadku wynosi 1700 zł. Dzieci mogą ubiegać się o kolejną refundację po 3 latach, dorośli z kolei po 4.
  • Wózek inwalidzki specjalny. Zadaniem tego typu wózków jest wspieranie w poruszaniu się chorego oraz zapewnienie dodatkowych funkcji, np. pionizacja ciała czy stabilizacja pleców i głowy. Wózki inwalidzkie specjalne przysługują dorosłym oraz dzieciom od 2. do 18. roku życia. Wszystkie osoby, które chcą skorzystać z tego typu refundacji muszą cierpieć na schorzenia neurologiczne, np. niedowłady czy porażenia. Limit dofinansowania to 3000 zł. Dorośli mogą ubiegać się o kolejną refundację raz na 4 lata, a dzieci raz na 3 lata.

 Jak dostać refundację na wózek inwalidzki?

Jak wygląda ścieżka dofinansowania do wózka inwalidzkiego?

  1. Zlecenie na wózek inwalidzki. Pierwszym krokiem, aby otrzymać wózek inwalidzki na NFZ jest otrzymanie zlecenia na tego typu sprzęt medyczny. W tym celu należy udać się do lekarza. To właśnie specjalista powie nam, jaki wózek jest odpowiedni do naszego schorzenia.
  2. Dostarczenie zlecenia do oddziału NFZ. Ze zleceniem należy udać się do Narodowego Funduszu Zdrowia. Najlepiej do oddziału, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania chorego. Zlecenie można dostarczyć za pośrednictwem osoby pisemnie upoważnione, drogą pocztową lub osobiście. NFZ weryfikuje czy pacjent ma uprawnienia do takiego świadczenia, a następnie potwierdza zlecenie. 
  3. Realizacja zlecenia na wózek inwalidzki. Z potwierdzonym zleceniem należy udać się do dowolnego sklepu z artykułami medycznymi, gdzie wybierzemy odpowiedni wózek inwalidzki. Duży wybór sprzętów dostępny jest w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym takich jak https://strefa-zdrowia.com.pl/

Ponowna refundacja – kiedy można skrócić czas użytkowania wózka?

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia jasno określono, kto i co jaki czas może ubiegać się o ponowną refundację wózka inwalidzkiego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że okres ten może zostać skrócony. Kiedy? W przypadku osób dorosłych ma to miejsce wtedy, gdy dochodzi do zmian w stanie fizycznym chorego, powodujących, że ten przestał spełniać swoją funkcję. 

W przypadku niepełnoletnich jest to moment, w którym dochodzi do zmian w stanie fizycznym, jakie zaszły w wyniku rehabilitacji, zabiegów chirurgicznych czy rozwoju fizycznego. Co ważne, wniosek dotyczący skrócenia czasu użytkowania wózka inwalidzkiego musi zawierać jak najwięcej szczegółowych danych. Konieczne jest stosowne uzasadnienie medyczne, które pozwoli na refundację nowego sprzętu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE