Strona głównaDzieckoJak dbać o skórę atopową u dziecka?

Jak dbać o skórę atopową u dziecka?

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry wymaga specjalnej troski. Regularne przestrzeganie kilku prostych zasad pozwala znacznie ograniczyć występowanie i nasilenie nieprzyjemnych dolegliwości. Kluczową zasadą w codziennej pielęgnacji jest systematyczność. Jak zatem właściwie dbać o skórę dziecka z atopią? Czego unikać przy atopowej skórze u malucha? 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak wygląda?

Atopowe zapalenie jest chorobą o przewlekłym przebiegu na tle zapalnym. Wykazuje dużą tendencję do nawrotów. Skóra malucha z atopowym zapaleniem zdecydowanie różni się wyglądem od zdrowej. W wyniku działania niekiedy nawet niewielkich dawek alergenów pojawia się rumień i bardzo dokuczliwy świąd wymuszający odruch drapania. Często prowadzi to do licznych drobnych pęknięć naskórka. Występują też dość charakterystyczne grudki o nieregularnym kształcie. Lokalizacja zmian wykazuje pewien związek z wiekiem dziecka. U niemowląt przede wszystkim obejmują one policzki, ręce i nadgarstki. U starszych dzieci występują w zgięciach łokciowych i podkolanowych oraz na kostkach. Jeśli czynnik drażniący działa przez dłuższy czas, skóra ma tendencję do powstawania zgrubień i rogowacenia.

Czego unikać przy atopowej skórze u dziecka?

U maluchów z problemem AZS codzienna pielęgnacja może okazać się dość kłopotliwa. Wiele czynników może odpowiadać za pojawienie się nieprzyjemnych objawów podrażnienia. Warto zatem przestrzegać kilku prostych zasad. Maluch ze skórą atopową przede wszystkim nie powinien być kąpany zbyt często i przebywać w wodzie zbyt długo. Doradza się krótkie mycie (trwające ok. 10 minut) w letniej temperaturze. Zdecydowanie należy unikać długotrwałego moczenia w gorącej wodzie oraz narażania skóry na zbyt długi kontakt ze środkami myjącymi. Atopowa skóra u dziecka w takich warunkach może zdecydowanie ulegać podrażnieniu. W niektórych przypadkach doradza się nawet robienie kilkudniowych odstępów między kąpielami. Każdorazowo, po zakończeniu mycia niewskazane jest intensywne tarcie podczas wycierania. Zdecydowanie korzystniejsze jest delikatne osuszanie poprzez dotykanie ręcznikiem skóry ze zmianami atopowymi. Warto też odpowiednio dopasowywać ubranie, tak by maluch nie ulegał przegrzaniu i nadmiernemu poceniu się. Z tego powodu należy wybierać materiały przewiewne (np.: bawełnę), eliminując te z dużą domieszką włókien sztucznych. Niekorzystnie działa też długotrwałe nasłonecznienie, zwłaszcza bez zastosowanej bariery ochronnej za pomocą kremu przeciwsłonecznego z filtrami. Gdy źródłem podrażnienia jest składnik pokarmowy należy zdecydowanie ograniczyć lub wyeliminować go z codziennego jadłospisu. 

Co jest najlepsze na atopową skórę u dziecka?

W prawidłowej codziennej pielęgnacji skóry atopowej u dziecka ważnych jest kilka elementów. Przede wszystkim niezwykle istotna jest systematyczność w postępowaniu. Choroba ta cechuje się niezwykle dużą skłonnością do nawrotowych zaostrzeń. Nie wolno zatem zaprzestawać regularnej dbałości o kondycję skóry nawet w trakcie okresu remisji. By ograniczyć natężenie uczucia uporczywego napięcia i świądu skóry warto pamiętać o właściwym nawilżeniu. Skóra ze skłonnością do atopii zarówno u dzieci, jak i u dorosłych wymaga stosowania odpowiednich środków. Najlepsze do tego celu będą kosmetyki dbające o ochronę i odbudowę warstwy lipidowej skóry. Prawidłowe nawilżenie jest tu kluczowe. Pozwala skutecznie zwalczyć lub w znacznym stopniu ograniczyć uporczywy świąd skóry. Pomocne są tu emolienty, które dostępne są w różnych formach. Ważne, by były aplikowane na skórę co najmniej dwa razy dziennie. Stosowane regularnie istotnie uelastyczniają skórę, zwiększają jej nawilżenie oraz niwelują świąd i uczucie ściągnięcia. Niezależnie od formy (np.: olejku, balsamu, mleczka, emulsji czy kremu) wzmacniają ochronny płaszcz lipidowy u dziecka lub dorosłego ze skłonnością do atopii. 

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE