Strona głównaLekiJak często można zażywać Escapelle? Poznaj skutki uboczne

Jak często można zażywać Escapelle? Poznaj skutki uboczne

Tabletki „dzień po” stosowane są w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży i wyróżniają się wysoką skutecznością działania. Jednak nie powinny być traktowane jako główna metoda antykoncepcyjna i zaleca się, by zażywać je wyłącznie sporadycznie, w uzasadnionych przypadkach. Jak często można zażywać lek Escapelle i dlaczego należy tego pilnować?

Escapelle – co to za środek i kiedy można go przyjmować?

Antykoncepcja awaryjna, do której zaliczyć można pigułki Escapelle, to środki o wysokim stężeniu hormonów, które powinny być przyjmowane wyłącznie sporadycznie. Pigułki „po” stosuje się w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą, jeśli doszło już do współżycia bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem wadliwym. Jednak nie są to tabletki, które powinno się stosować jako standardową metodę antykoncepcyjną, a jedynie w sytuacjach awaryjnych. W celu dobrania długoterminowej metody antykoncepcyjnej najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Bardzo ważne, by pigułki „po” stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Zgodnie z ulotką tabletek nie powinno się stosować częściej niż raz w cyklu, ponieważ ich działanie może być słabsze. Dodatkowo mogą przyczynić się do zaburzeń hormonalnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystąpią wymioty w czasie do 3 godzin od połknięcia pigułki. Wówczas istnieje uzasadniona obawa, że tabletka nie zdążyła się wchłonąć, dlatego (wyjątkowo) zaleca się połknięcie drugiej tabletki w możliwie jak najkrótszym czasie.

Tabletka „dzień po” Escapelle – recepta online

W Polsce antykoncepcja awaryjna, w tym tabletka „po” Escapelle, wydawana jest w aptekach wyłącznie z przepisu lekarza. Co ważne, nie musi być to recepta wystawiona stacjonarnie. Tabletka „dzień po” Escapelle przepisana może być online. Przykładem umożliwiającej to strony jest Nasza Recepta, gdzie e-receptę na antykoncepcję awaryjną można otrzymać zaledwie w kilka minut. Lekarz wcześniej sprawdzi ewentualne przeciwwskazania do wystawienia e-recepty, a służy do tego specjalny formularz medyczny, który uzupełniany jest przez pacjentkę. Jeśli po analizie przesłanego formularza specjalista nie będzie mieć wątpliwości, wystawi pacjentce e-receptę.

Realizacja otrzymanej przez internet e-recepty przebiega standardowo, ponieważ dokument elektroniczny nie różni się od tego wystawianego stacjonarnie. Wykorzystać można kod czterocyfrowy e-recepty lub jej kod kreskowy.

Skutki uboczne, na które należy się przygotować

Każdy lek, w tym również pigułka „po”, może u niektórych osób wykazywać działania niepożądane. Możliwe skutki uboczne oraz częstotliwość ich występowania opisane są w dołączonej do opakowania ulotce. Do bardzo częstych skutków ubocznych leku zalicza się m.in. bóle głowy i nudności, zmęczenie, bóle podbrzusza i nieregularne krwawienia śródcykliczne. Pozostałe działania niepożądane tabletek wymieniono w ulotce. Ważne, by pacjentka zapoznała się wnikliwie z ulotką tabletek Escapelle, aby wiedziała, czego ewentualnie może się spodziewać po jej zażyciu.

Niektóre z działań niepożądanych antykoncepcji ratunkowej mogą przypominać objawy wczesnej ciąży. Zaliczyć można do nich między innymi tkliwość piersi, bóle podbrzusza czy zmęczenie i nudności. Jeśli wystąpią one u kobiety, a dodatkowo miesiączka nie pojawi się w oczekiwanym terminie, jest to wskazanie do wykonania testu ciążowego. Pigułki „po” mają bowiem wysoką skuteczność działania, ale nie wynosi ona 100%. Dlatego nawet połknięcie tabletki w odpowiednim czasie może być niewystarczające, by zapobiegnąć ciąży.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE