Izotek jest to preparat, który odnajduje swoje zastosowanie w dermatologii. Ma wielu swoich zwolenników ze względu na szybki efekt, który możemy zauważyć porównując siebie przed i po terapii. Znajdą się i przeciwnicy, którzy ze względu na występujące skutki uboczne mogą mieć wątpliwości czy stosować tego typu lek. Opinie są podzielone, więc przyjrzyjmy się bliżej i przeanalizujmy efekty przed i po stosowaniu, ale również skutki uboczne. Lek izotek jest substancją silną, dlatego niektórzy mogą zastanawiać się czy możemy łączyć go z alkoholem. Zdecydowanie specjaliści odradzają spożywanie alkoholu razem z izotekiem ze względu na możliwość uszkodzenia organów wewnętrznych.
Izotek – efekty
Każdy proces wymaga czasu – również i w tym przypadku. Stosując izotek pierwsze efekty można zaobserwować w krótszym bądź dłuższym czasie. Zależne jest to od organizmu. Specjaliści potwierdzają, że izotek jest silnym, ale skutecznym lekiem. W zależności od stopnia choroby efekty mogą być różne. Potwierdzono, że jednym z efektów jest zminimalizowanie działalności gruczołów łojowych, dzięki czemu możliwa jest szybsza odbudowa naskórka. Kolejnym efektem kuracji jest minimalne występowanie zaskórników i pryszczy.
Izotek – skutki uboczne
Niestety, ale stosując kuracje izotekiem musimy być przygotowani na występowanie skutków ubocznych. Najczęściej występującym skutkiem ubocznym jest występowanie suchości skóry, a w szczególności ust i oczu. Używając izotek narażeni jesteśmy na zawroty głowy czy bóle mięśni. Dużo rzadszym skutkiem ubocznym są dolegliwości związane z zachowaniem dobrego snu. Suchość skóry może powodować jej pękanie wraz z krwawieniem. Izotek może powodować skutki uboczne na psychice w szczególności doprowadzić do depresji lub samobójstw. Występowanie izotretynionów negatywnie może wpływać na zachowania wśród młodych osób – udowodniono zwiększony poziom stresu i lęku. Specjaliści nie mają wątpliwości, że może ona wpływać na psychikę, jednak przy odpowiednim dobraniu ilości leku do wagi ciała nie powinny być one odczuwalne.
Izotretynoina a alkohol
W trakcie trwania kuracji nie zaleca się spożywania alkoholu. Musimy pamiętać, że nie zachodzi reakcja pomiędzy izotretynoiną a alkoholem. Nie powinniśmy się za bardzo obawiać w przypadku spożycia jednej lampki wina lub piwa, gdyż są to niewielkie ilości. Chcąc, aby terapia przyniosła oczekiwane efekty nie warto spożywać alkoholu. Każda interakcja z alkoholem osłabia pracę izotretynoiny. Specjaliści alarmują, aby nie spożywać alkoholu bezpośrednio po przyjęciu leku. Każdorazowo łącząc terapię izotretynoiną z alkoholem narażamy naszą wątrobę czy żołądek na powikłania.
Izotek – przeciwwskazania
Lek sprzedawany jest na receptę ze względu na zawarte w nich silne substancje. Jednym z przeciwwskazań przy stosowaniu izoteku jest ciąża czy karmienie piersią. Szczególną ostrożność powinny zachować również kobiety, które zamierzają zajść w ciąże – rekomenduje się odczekanie minimum 1 miesiąc – w innym przypadku może powodować duży uszczerbek na zdrowiu malucha. Kolejnym przeciwwskazaniem będzie uczulenie na którykolwiek ze składników, dlatego przed podjęciem kuracji wymaga się zrobienie szczegółowych badań w celu wykluczenia. Warto też zaznaczyć, że izotek może powodować depresję, dlatego pod szczególną obserwacją będą osoby z takimi skłonnościami lub leczące się w tym kierunki.
Izotek – skutki uboczne po odstawieniu
Należy pamiętać, że nie powinniśmy przerywać kuracji bez konsultacji z lekarzem. Każde samowolne odstawienie leku może powodować skutki uboczne. W dużej części choroba może powrócić, a w niektórych przypadkach nasilić swoje działanie. Podejmując się terapii każdorazowo lekarz informuje nas o wystąpieniu skutków ubocznych po odstawieniu.
Izotek – kuracja podtrzymująca
Specjalista, który podjął się prowadzenia naszej kuracji ma wystarczającą wiedzę by zadecydować o długości trwania terapii. Każdy przypadek powinien zostać oceniony indywidualnie. W dużej części nie jest konieczne prowadzenie dodatkowych kuracji podtrzymujących po zakończeniu brania izoteku. Po miesiącu od zakończenia kuracji izotek nie będzie już obecny w organizmie, dlatego nie jest wymagana dodatkowa suplementacja. Jeżeli występują nawroty trądziku należy skontaktować się ze specjalistą, który może dobrać odpowiednie leki i zastosować kurację podtrzymującą.
Izotek – przed i po
Bardzo wiele osób boryka się z problemami związanymi z trądzikiem i w zależności od indywidualnych potrzeb część decyduje się na terapie izotekiem. Jak to wygląda przed i po stosowaniu leku? W pierwszej kolejności przed podjęciem terapii lekarz ocenia stan choroby, a w przypadku pozytywnej opinii wysyła pacjenta na wykonanie badań i prób wątrobowych. Ostrzega przed wystąpieniem skutków ubocznych, jak i uszkodzeniem płodu, jeżeli kobieta zajdzie w ciążę. Część będzie wahać się przed rozpoczęciem terapii obawiając się uszczerbku na zdrowiu. Pamiętajmy, że w przypadku prawidłowo prowadzonej kuracji będziemy zadowoleni z efektów a nasze zdrowie pozostanie w dobrej kondycji zarówno przed jak i po izoteku.
Izotek – opinie
Izotek ma swoje grono zwolenników jak i przeciwników. Opinie na temat leku są podzielone. Prawie 80% osób, które zakończyły kuracje izotekiem są zadowolone z efektów, które osiągnęły. Zostało potwierdzone, że nawracający trądzik jest zdecydowanie łagodniejszy. Pozytywne opinie wyraziły również osoby, które przechodziły przez różne tego typu terapie – zaczynając od stosowania maści po inne leki na receptę. Negatywną opinią na temat izoteku jest jej oddziaływanie na organy, które zostały osłabione i ważne jest stosowanie specjalnej diety lub suplementów w celu poprawy i ochrony wątroby czy żołądka. Dużo osób zastanawia się czy warto podjąć to ryzyko. Każda decyzja powinna zostać podjęta z należytą starannością we współpracy ze specjalistą, który oceni stan zdrowia pacjenta oraz zadecyduje czy warto rozpocząć kuracje izotekiem.