IQOS – opinie

Mimo tego, że na każdym opakowaniu papierosów widnieje napis, że palenie zabija i szkodzi zdrowiu, umieszczane są bezlitosne fotografie, przedstawiające różne dramatyczne skutki nałogowego palenia – plucie krwią, zgniły język, trumna, rak ust, ślepota, zabijanie dzieci przez bierne palenie. Takie grafiki i tak nie odstraszają palaczy. Porzucenie nałogu niestety nie jest takie proste. Trzeba mieć w sobie ogrom zaparcia i chęci do zrobienia tego drastycznego, ale dobrego kroku ku lepszemu zdrowiu, a nawet życiu. Na rynku, oprócz tradycyjnych papierosów, pojawiły się e-papierosy i elektroniczne podgrzewacze tytoniu IQOS. Od e-papierosów różni je to, że nie wlewa się do tego urządzenia olejków nikotynowych, a używa tytoniu. Jak możecie sobie wyobrazić IQOS są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ również dostarczają do organizmu nikotynę, jednak dzięki temu, że tytoń jest tylko podgrzewany, a nie spalany jak w tradycyjnych papierosach, wytwarza się aerozol, który zawiera do ponad 90 % mniej szkodliwych związków niż w dymie papierosowym.

IQOS składa się z dwóch elementów: podgrzewacza do tytoniu i ładowarki. Do tego urządzenia trzeba dokupować specjalnie wkłady, które umieszcza się w otworze nasadki. We wnętrzu urządzenia zainstalowana jest grzałka, posiadająca ostrze, które po zdjęciu górnej nasadki wkłada się w już zaaplikowany wkład z tytoniem. W taki sposób grzałka nagrzewa tytoń. Nie spala go, więc w środku nie zostają nawet najmniejsze ilości popiołu. Po zużyciu wkładu należy go po prostu wyjąć i wyrzucić, ponieważ nie nada się on do kolejnego użycia. Urządzenie ma diody, które informują o aktualnym stanie energii urządzenia. Zazwyczaj znajdują się z boku IQOS-a.

IQOS – opinie lekarzy

Lekarze twierdzą, że palenie tytoniu przyczynia się do dużej liczby zgonów na świecie. Jest to nałóg, który wywołuje wiele chorób, takich jak, np. choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu, choroby niedokrwienne), nowotwory złośliwe (rak płuc, rak jamy ustnej, przełyku, trzustki, gardła, krtani, pęcherza moczowego, jąder, nerek i wielu innych narządów), chorób zakrzepowo-zatorowych. Palenie tytoniu nie przynosi żadnych, nawet najmniejszych korzyści. W papierosach znajduje się ogrom substancji smolistych i toksycznych gazów, które wprowadzamy do naszego organizmu, zupełnie go dewastujące. Podczas spalania wytwarza się ogrom związków chemicznych, które również nie są dla nas niczym dobrym. Opinie lekarzy na forach potwierdzają, że żaden wyrób tytoniowy nie jest dla człowieka odpowiedni i powinno się ich bezwzględnie unikać. Początkowo, kiedy dopiero zaczyna wchodzić się w ten okropny nałóg, może się nam wydawać, że perspektywa utraty zdrowia jest dosyć daleka albo nas nie dotyczy, jednak tak wcale nie jest. Jeśli sięgasz po jakikolwiek wyrób tytoniowy i nałogowo go używasz to musisz liczyć się z konsekwencjami tego wyboru. Lekarze potwierdzają, że najlepszą metodą na uniknięcie wciągnięcia się w nałóg jest po prostu nie rozpoczynanie palenia. Wejść w nałóg jest bardzo łatwo, jednak rzucenia palenia może już nie być takie proste. W związku z tym, zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po papierosa, zastanów się, czy chcesz ryzykować swoim zdrowiem, a nawet życiem.

IQOS – opinie użytkowników

Zagłębiając się szerzej na temat papierosów IQOS i dotarliśmy do opinii użytkowników. Są różne. Przedstawiając je pokrótce, natknęliśmy się na opinie, które mówią, że urządzenie podgrzewające jest dosyć drogie (koszt jest zależny od rodzaju – waha się od ponad 100 zł za najtańszy model do kilkuset złotych). Same wkłady również nie mają zadowalającej ceny. Użytkownicy opiniują ten produkt na forum, jako marne zastępstwo tradycyjnych papierosów. Twierdzą, że osoba, która paliła około 10 sztuk papierosów dziennie, musiałaby równie tyle spalić wkładów, a to wiąże się z częstym ładowaniem podgrzewacza, które jest dosyć uciążliwe. Użytkownicy forum wskazują na to, że paląc IQOS nie ma tzw. „kopa”, jak przy spalaniu tradycyjnych papierosów.

Sięgając po którykolwiek wyrób tytoniowy, zastanów się, czy jest to warte Twojego nadszarpnięcia Twojego zdrowia.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE