Układ trawienny charakteryzuje się tym, że jest odpowiedzialny za pozyskiwanie z przyswajanych produktów, wartościowych dla organizmu składników odżywczych. Dodatkowo usuwa strawioną treść z organizmu. Rola układu trawiennego jest kluczowa w organizmie człowieka, a rozległość znajdujących się w nim organów przyczynia się do tego, że cały układ trawienny jest niezwykle podatny na różne schorzenia. W związku z tym, na rynku znajduje się olbrzymia ilość preparatów, które wzmacniają cały układ. Jednym z takich preparatów jest IPP.
IPP pochodzi od nazwy „Inhibitor Pompy Protonowej”. Przede wszystkim jest to lek, który jest najczęściej stosowany w trakcie leczenia układu pokarmowego, dodatkowo jest odpowiedzialny za kurację wrzodów żołądka, dwunastnicy czy refluksu. W dalszej części wpisu omówimy czym dokładnie jest IPP 20, jakie można znaleźć opinie na temat tego preparatu, jaka jest jego cena, czy występują po stosowaniu skutki uboczne i jak przebiega dawkowanie.
IPP 20 – opinie, cena, dawkowanie
W takim razie czym jest lek IPP 20 i jakie są opinie na jego temat? Przede wszystkim preparaty z kategorii IPP przyczyniają się do tego, że ograniczają powstawanie kwasu solnego, który znajduje się w błonie śluzowej. Leki te charakteryzują się tym, że są znacznie silniejsze od zwykłych preparatów, które stosuje się w celu zniwelowania objawów wydzielania się kwasu żołądkowego, dlatego tez pojawiają się pozytywne opinie związane z jego efektywnością.
IPP 20 to preparat, który zalicza się do bezpiecznych leków, do których nie ma potrzeby stosować osłony. W związku z tym jest dość często zalecany przez lekarzy, którzy wystawiają pochlebne opinie. Oczywiście tak jak w przypadku każdego innego leku to przy IPP mogą pojawić się skutki uboczne związane z jego przyjmowaniem, w dalszej części szczegółowo opiszemy jakie zaburzenia mogą wystąpić.
Do kategorii preparatów IPP zalicza się m.in. omeprazol i lanzoprazol. Najczęściej porównując te substancje, różnią się one głównie czasem działania. W tym przypadku pierwsze efekty są dopiero odczuwalne po kilku dniach od zastosowania leku. W rezultacie efekt utrzymuje się nawet do 48 godzin, dlatego też na wielu forach internetowych znaleźć można pozytywne opinie, oczywiście tak jak zawsze znaleźć można też negatywne opinie osób, które skarżą się, a to, że IPP nie przynosi pożądanych efektów. W takim razie jak przebiega prawidłowe dawkowanie IPP? Niegdyś te preparaty były stosowane w postaci kapsułek, jednak z biegiem lat są one przyjmowane dożylnie. IPP należy stosować raz dziennie przed lub po posiłku. IPP w postaci tabletek dojelitowych jest wydawany bez recepty, cena za opakowanie 28 sztuk kapsułek 20 mg to koszt około 15 złotych. Cena za ten preparat może różnić się od punktu sprzedaży.
Pamiętaj o tym, że przed stosowaniem takich preparatów, należy dokładnie zapoznać się z ulotką i skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi czy występują jakieś przeciwwskazania związane z przyjmowanie IPP i wyda odpowiednią opinię na temat tego jak powinno przebiegać dawkowanie.
IPP 20 – skutki uboczne
Czy po przyjmowaniu IPP 20 mg mogą wystąpić skutki uboczne? Po stosowaniu tego preparatu objawy w postaci skutków ubocznych, to dolegliwości związane z układem pokarmowym. Chodzi m.in. o bóle brzucha, zaparcia, migrena, nudności czy wymioty. W skrajnych przypadkach może dojść do podwyższenia normy enzymów znajdujących się w wątrobie czy świądu skóry. W związku z tym, jeżeli pojawi się którykolwiek z tych niepożądanych objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Oczywiście pamiętaj, że leki z kategorii IPP nie mogą być stosowane na własną rękę, bez medycznych wskazówek. Najczęściej takie sytuacje kończą się tym, że osoby nadużywają IPP, a w ostateczności dochodzi do problemów, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
IPP 20 – alkohol
W takim razie czy podczas stosowania IPP należy wprowadzić dietę i czy można spożywać alkohol? Na ulotce, która jest dołączona do każdego opakowania, znajduje się informacja o tym, że nie powinno się łączyć alkoholu w trakcie kuracji preparatem IPP, ponieważ mogą pojawić się skutki uboczne.