Strona głównaSuplementacjaInozytol - co to jest i jakie ma właściwości?

Inozytol – co to jest i jakie ma właściwości?

Inozytol jest organicznym związkiem chemicznym z grupy cukroli – cyklicznym sześciowęglowym alkoholem polihydroksylowym, który zawiera w swojej budowie sześć grup hydroksylowych. Bardzo często inozytol nazywany jest witaminą B8, jednak do witamin nie należy, ponieważ ludzki organizm jest w stanie go syntetyzować, głównie w mózgu lub wątrobie. Możliwe jest również dostarczanie organizmowi inozytolu z zewnątrz w postaci pożywienia lub suplementów. Izomery inozytolu moją słodkawy smak. 

Inozytol – właściwości

Najczęściej spotykanymi formami inozytolu są myo-inozytol i chiro-inozytol. Są to dwa optyczne czynne izomery tego związku. Obecność inozytolu wykryto między innymi w mózgu, wątrobie oraz w nerkach, stąd też jest niezbędnym składnikiem organizmu ludzkiego. Inozytol ma wiele właściwości, między innymi jest składnikiem płynów ustrojowych. Działanie myo – inozytolu jest ogromne. Wpływa na regulację przemiany tłuszczów oraz cukrów, a wpływając na trzustkę zwiększa wydzielanie insuliny. Inozytol jest też niezbędny do rozwoju mięśni, między innymi wpływa na pracę mięśnia serca oraz na krążenie obwodowe. “Witamina B8” ma też ogromny wpływ na kondycję skóry i włosów, zapobiegając łysieniu oraz powstawaniu przebarwień. Do właściwości inozytolu można również zaliczyć wzmacnianie naczyń krwionośnych, a także obniżanie ciśnienia krwi. Ważną rolę spełnia dla mózgu, ponieważ wzmacnia jego pracę oraz pamięć. Łagodzi uboczne działanie organizmu na stres, powodując, że staje się on bardziej odprężony i zrelaksowany. Inozytol bierze udział w procesie spermatogenezy. Działanie myo-inozytolu ma również znaczenie w syntezie drugorzędowych przekaźników hormonalnych.  U kobiet z zespołem policystycznych jajników jednym z objawów insulinooporności był niedobór inozytolu. W tym przypadku zaleca się pacjentkom spożywanie produktów bogatych w witaminę B8 lub suplementację samym związkiem, z racji działania myo-inozytolu. Uzupełnienie tej “witaminy” może powodować powrót regularnych cykli menstruacyjnych, a także częstsze występowanie owulacji. 

Dawkowanie inozytolu – jak długo stosować inozytol?

Codzienna dawka inozytolu to 1 gram i jest to wystarczająco, aby zapewnić jego odpowiednią ilość. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest zwiększenie dawkowania inozytolu z uwagi na jego niedobór w organizmie. Zalecana dawkowanie inozytolu, szczególnie dla osób narażonych na jego szybką utratę, to od 2 do 4 gramów myo-inozytolu dwa razy dziennie. Jak długo stosować inozytol? Witamina jest rozpuszczalna w wodzie, więc jest wydalana z moczem lub potem, ale zazwyczaj przyjmowana dawka wraz z pokarmem jest wystarczająca. W przypadku kuracji inozytolem długość stosowania inozytolu należy skonsultować z lekarzem. 

Inozytol – skutki uboczne

Związek ten przyjęty jest jako bezpieczna witamina, jednak może powodować działania uboczne. Jakie są skutki uboczne inozytolu? Do skutków ubocznych należą nich nudności, zmęczenie, a także bóle głowy i zawroty głowy. Działań ubocznych inozytolu nie jest wiele. U chorych z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi, choć jest zalecaną witaminą w kuracji, nadmiar jej w organizmie może ich samopoczucie.

Inozytol – opinie 

Według opinii osób, które stosowały preparaty z inozytolem, zauważyły one poprawę samopoczucia, koncentracji, a także obniżył się ich poziom stresu. Inozytol u pacjentów ma pozytywną opinię ze względu na działania uspakajające oraz zapobiegające zachowaniom depresyjnym. Wiele osób widzi poprawę w swoim zdrowiu i samopoczuciu po zastosowaniu kuracji inozytolem. Pozytywne opinię dotyczyły również kuracji inozytolem w przypadku niepłodności u kobiet.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE