Strona głównaCiążaIn vitro – mało znane informacje, które warto sobie zapamiętać

In vitro – mało znane informacje, które warto sobie zapamiętać

Na zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro – decyduje się coraz więcej par. Dlaczego młodzi ludzie nie są w stanie naturalnie począć potomstwa? Przyczyny są różne i bardzo wiele zależy tutaj po prostu od indywidualnych cech kobiety i mężczyzny. Czasami chodzi o stan zdrowia, prowadzony tryb życia lub wiek obojga partnerów. Na pewno każdy z nas powinien mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat zabiegu in vitro – dzięki temu w razie potrzeby będziemy mieć świadomość, iż jest to dostępna dla nas opcja. A jeżeli nie chcemy zajść w ciążę to przynajmniej będziemy zdawać sobie sprawę z tego, z czym zmagają się osoby walczące z niepłodnością. A in vitro to faktycznie sporo wyzwań i niespodzianek – nie można o tym zapomnieć. Im więcej wiemy – tym po prostu jesteśmy mądrzejsi, więc dodatkowe informacje na pewno do czegoś nam się przydadzą. 

Wracając do in vitro – nie polega to niestety tylko na tym, iż idziemy na jedną wizytę i dochodzi do zapłodnienia komórek w laboratorium. Ten proces jest dużo bardziej skomplikowany i będzie dla kobiety obciążeniem pod względem psychicznym i fizycznym. Na pewno będzie jej bardzo potrzebne wsparcie ze strony partnera i osób bliskich – wtedy mamy największe szanse na donoszenie ciąży. Zresztą pod tym względem nie różni się to wcale od naturalnego poczęcia – wtedy też kobieta potrzebuje spokoju, poczucia bezpieczeństwa i troski.

Ciekawostki o in vitro

Chociaż mogłoby się nam wydawać, że in vitro jest obecnie bardzo często stosowaną metodą zachodzenia w ciąże – w rzeczywistości wcale tak nie jest. Z danych wynika, że tylko około 5% osób walczących z niepłodnością, się na to decyduje. Nie oznacza to oczywiście, że nie powinniśmy brać tego pod uwagę – jeżeli chcemy mieć dzieci, a doświadczamy problemów z zajściem w ciąże to in vitro jest dla nas na pewno dobrym pomysłem. Jest to jakaś opcja, a najczęściej po prostu chcemy właśnie usłyszeć, że coś jeszcze da się zrobić.

Warto wiedzieć o tym, że wybierając in vitro – zwiększamy swoją szansę na posiadanie bliźniąt. Ciąże mnogie zdarzają się tutaj naprawdę często. Jednocześnie bywa też tak, że w wyniku zabiegu in vitro dochodzi do rozwinięcia się ciąży pozamacicznej – takie ryzyko musimy niestety zaakceptować. 

Więcej przydatnych informacji

Większość kobiet raczej wie o tym, że jeżeli chcą one zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę z in vitro – muszą bardzo dużo odpoczywać. My jednak chcemy tutaj jeszcze raz podkreślić to, jak bardzo ważny jest sen i zdrowe odżywianie. Naukowcy Większość kobiet raczej wie o tym, że jeżeli chcą one zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę z in vitro – muszą bardzo dużo odpoczywać. My jednak chcemy tutaj jeszcze raz podkreślić to, jak bardzo ważny jest sen i zdrowe odżywianie. Naukowcy potwierdzili, że kobiety, które nie przesypiają przynajmniej 7 godzin w ciągu nocy – zmniejszają u siebie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę poprzez skorzystanie z in vitro. Starajmy się robić wszystko, aby nam się udało – przecież na tym właśnie nam zależy. Traktujmy swój organizm tak, jak w trakcie naturalnej ciąży – dbajmy o niego na 100%. Unikanie używek i sportów ekstremalnych to raczej oczywista sprawa – ale dla pewności, wspominamy o tym raz jeszcze. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE