Encorton to niezwykle popularny przeciwzapalny lek sterydowy. Lek ten występuje w postaci tabletek, dostępny jest tylko na receptę. Encorton charakteryzuje się szybkim działaniem. Jak każdy lek sterydowy, może być stosowany tylko ściśle według zaleceń lekarza, a lista skutków ubocznych jest dość długa. Czy Encorton można stosować u dzieci i jakie dawkowanie u dzieci jest zalecane? Jaka jest cena tego preparatu? O tym wszystkim w poniższym artykule.
Charakterystyka leku Encorton
Encorton jest przeciwzapalnym lekiem sterydowym, o bardzo szerokim spektrum działania. Encorton należy do grupy syntetycznych glikokortykosteroidów, którego substancją czynną jest prednizon. Lek wykazuje działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne i przeciwalergiczne. Lek dostępny jest w formie tabletek, które zawierają różną ilość substancji czynnej. Encorton wydawany jest tylko na receptę. Jest lekiem refundowanym, dlatego jego cena jest bardzo niska. Encorton stosowany jest u pacjentów z wieloma różnymi jednostkami chorobowymi, takimi jak alergie o ciężkim przebiegu, choroby reumatyczne o charakterze autoimmunologicznym, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, łuszczycowe zapalenie stawów. Przyjmowany jest także przez osoby ze schorzeniami układu oddechowego, układu krwiotwórczego, schorzeniami skóry lub jelit, a także z chorobą nowotworową, po przeszczepach narządów i w wielu innych przypadkach.
Jak szybko działa Encorton?
Encorton jest lekiem sterydowym o szerokim spektrum działania. Czy jest skuteczny, jak szybko działa? Encorton charakteryzuje się silnym działaniem przeciwzapalnym. Lek ten szybko zatrzymuje rozwój stanu zapalnego, zaczyna działać już po kilku godzinach od przyjęcia tabletki. Jest to lek przeciwzapalny, który łagodzi objawy stanu zapalnego, nie wpływa natomiast na jego przyczynę. Pełny efekt może pojawić się dopiero po kilku dniach stosowania. Warto dodać, że Encorton nie jest lekiem przeciwbólowym. Ustąpienie objawów bólu może nastąpić na skutek zmniejszania się stanu zapalnego.
Skutki uboczne wywoływane przez Encorton
Encorton to lek o wyjątkowo silnym działaniu. Dlatego powinien być stosowany tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Lek może wywoływać wiele skutków ubocznych. Skutki uboczne szczególnie często występują w przypadku długotrwałego stosowania. Przed przyjęciem leku należy poinformować lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach, ponieważ może dochodzić do szkodliwych dla zdrowia interakcji pomiędzy tymi preparatami a Encortonem. Encorton nie jest wskazany w przypadku alergii na którykolwiek ze składników leku. Jak większość sterydów, nie jest zalecany w przypadku kobiet w ciąży lub matek karmiących, jednak w razie zwiększonej konieczności stosowania sterydu, o jego zastosowaniu decyduje lekarz. Lista możliwych skutków ubocznych jest długa, lecz nie u każdego muszą one wystąpić. Wiele groźniejszych objawów wywołuje długotrwałe przyjmowanie tego leku. W trakcie przyjmowania Encortonu najczęściej zgłaszane są takie dolegliwości jak bóle głowy, mdłości, wzdęcia, wzmożony apetyt, wzrost masy ciała, zmiany nastroju. Mogą także występować zmiany zanikowe skóry, siniaki, wolniejsze gojenie się ran, trądzik, suchość skóry i inne. Niezwykle ważne jest dokładne stosowanie się do zaleceń lekarskich i przyjmowanie odpowiednich dawek tego leku. Warto wspomnieć, że lek ten nie powinien być łączony z alkoholem. Podczas terapii sterydowej należy zrezygnować z przyjmowania napojów alkoholowych, ponieważ mogą one nasilać objawy uboczne oraz powodować krwawienia z układu pokarmowego.
Stosowanie Encortonu u dzieci
Encorton jest lekiem o bardzo szerokim spektrum działania. Czy lek ten może być stosowany u dzieci? W niektórych przypadkach zachodzi konieczność zastosowania tego leku sterydowego także u dzieci. Dawkowanie Encortonu u dzieci jest uzależnione od wieku dziecka oraz wagi ciała. Dawkowanie musi być dobrane do stanu zdrowia pacjenta. Dawkę leku ustala lekarz. Należy bezwzględnie kierować się jego zaleceniami, aby stosować lek w sposób bezpieczny.
Dlaczego Encorton został wycofany z obrotu w aptekach?
Czy lek Encorton jest bezpieczny? Dlaczego został wycofany z aptek? Lek Encorton może być bezpiecznie stosowany, oczywiście pod kontrolą lekarza. Media obiegła informacja o wycofaniu tego leku. Miało to miejsce kilka lat temu i dotyczyło to tylko określonych partii leku, które musiały zostać wycofane z powodu wykrycia zanieczyszczeń. Obecnie lek nadal jest dostępny w aptekach, a jego działanie jest w pełni skuteczne.