Strona głównaChorobyDlaczego warto wybrać prywatny ośrodek terapii uzależnień?

Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek terapii uzależnień?

Leczenie uzależnień jest trudnym procesem, z którym niewiele osób jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Pomoc ze strony bliskich, jak i doświadczonych specjalistów jest kluczowa na drodze powrotu do normalnego, trzeźwego stylu życia. Dlaczego warto wybrać prywatny ośrodek terapii? Czym różni się on od państwowych ośrodków leczenia uzależnień?

Ośrodek terapii uzależnień – czym różni się placówka prywatna od państwowej?

Leczenie psychiatryczne w Polsce refundowane jest przez NFZ. W związku z tym chorzy mogą zgłosić się do państwowego ośrodka na bezpłatną terapię. Leczeniu może poddać się każdy, kto otrzyma skierowanie. Niestety dostępność w ośrodkach często jest ograniczona, pacjent musi też czekać na wizytę u specjalisty, który wypisze skierowanie na terapię.

Prywatne placówki powstają z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków do terapii. Często przyjmują jednorazowo jedynie kilkunastu pacjentów. Wyróżnia je maksymalna dyskrecja oraz kameralna atmosfera. Mimo że pacjent musi zapłacić za leczenie z własnej kieszeni, może on skorzystać z niego szybko i z zachowaniem dyskrecji, która jest bardzo ważna w przypadku leczenia uzależnień. Dobry przykład stanowi Centrum Terapii Krajna w Sępólnie Krajeńskim. Placówka oferuje między innymi: autorski program terapii, komfortowe warunki oraz liczne zajęcia dodatkowe.  

Krótszy czas oczekiwania

Najważniejszą zaletą prywatnych ośrodków terapii uzależnień, dzięki której mają one przewagę nad placówkami państwowymi, jest krótszy czas oczekiwania na przyjęcie.

Na bezpłatną terapię chorzy często czekają nawet kilka lub kilkanaście miesięcy. Tak długi termin oczekiwania jest nie tylko uciążliwy, ale stwarza zagrożenie, ponieważ choroba cały czas postępuje i może prowadzić do bardzo poważnych skutków.

Płatny ośrodek leczenia często zapewnia rezerwację terminu turnusu niemal z dnia na dzień. Dzięki temu pacjent szybko może przystąpić do detoksu organizmu i rozpocząć program terapeutyczny. To z kolei wpływa na zatrzymanie postępów choroby i krótszy czas przebywania w ośrodku.

nowoczesny ośrodek dla uzależnionych

Nowoczesne metody leczenia

Standardowa terapia w ośrodku państwowym obejmuje między innymi psychoterapię grupową, psychoterapię indywidualną, hipnoterapię czy terapię wykorzystującą podejście behawiorystyczne.

Z kolei prywatny ośrodek leczenia uzależnień ma bardziej wyspecjalizowany, przemyślany program. Oferuje on m.in. programy skierowane wyłącznie do osób z uzależnieniami behawioralnymi jak zakupoholizm czy pracoholizm. Ponadto zapewnia on program dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, a nie grupy.

Dzięki temu, że prywatne placówki mają do zagospodarowania większe fundusze, nie brakuje im środków na nowoczesny sprzęt medyczny wykorzystujący zaawansowaną technologię. To z kolei gwarantuje bezbolesne badania i zabiegi.

Prywatne ośrodki zapewniają również większą dostępność psychologów, psychiatrów i terapeutów. Świadomość tego, że chory zawsze może udać się po pomoc do specjalisty i przedyskutować z nim swoje wątpliwości, daje mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. To z kolei wpływa na szybszy powrót do zdrowia.

Bogata oferta zajęć dodatkowych

W prywatnych ośrodkach terapii uzależnień pacjenci mają do dyspozycji bogatą ofertę dodatkowych zajęć, takich jak taniec, ćwiczenia relaksacyjne, muzykoterapia, medytacja, naturoterapia, rysowanie czy piesze wycieczki. To bardzo ważne, gdyż kontakt z naturą i umiejętność wyciszenia się pomagają w walce z nałogiem.

W budynku przygotowywane są także siłownie, baseny, sauny, stoły bilardowe i do ping-ponga, boiska do gry w piłkę. Ośrodki często organizują wycieczki turystyczne po okolicy, ogniska oraz grille. W ten sposób plan dnia pacjentów jest szczelnie wypełniony, a osoby pracujące nad swoją motywacją znajdują nowe zainteresowania, które będą mogły stać się dla nich sposobem na rozładowanie stresu już po zakończeniu terapii.

zajęcia dodatkowe dla uzależnionych

Komfortowe warunki

Ośrodek terapii uzależnień może kojarzyć się z ponurym budynkiem, który odstrasza już samym swoim wyglądem. Inaczej jest w przypadku ośrodków prywatnych, które powstają w oddalonych od zgiełku codzienności miejscach. Spokój i atmosfera otoczenia odbijają się pozytywnie na zdrowiu pacjenta i wspomagają proces leczenia.

Niepaństwowe placówki najczęściej gwarantują lepszy standard – często zapewniają pokoje dwuosobowe, trzyosobowe, kameralną atmosferę, salę telewizyjną, bibliotekę, dostęp do Internetu, pralnię czy suszarnię. Pacjenci mają dostęp do kawy, herbaty i wody. Mogą się zrelaksować i wyciszyć.

Mniejsza ilość osób w sali i mniejsze pokoje zapewniają przytulność. Dają poczucie dyskrecji i zaspokajają potrzebę pozostania czasami sam na sam ze swoimi myślami. Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych pozwalają na skorzystanie z terapii również osobom poruszającym się np. na wózku.

Dodatkowa oferta dla rodzin osób uzależnionych

W wielu prywatnych ośrodkach opieką zostaje objęta również rodzina osób uzależnionych. Takie placówki do nałogu chorego podchodzą systemowo, dlatego leczenie obejmuje także bliskich. Lecząc się, współuzależnieni odzyskują własne zdrowie i niezależność, często również znacząco wpływając na proces leczenia osoby uzależnionej. W efekcie przekształceniu ulegają dysfunkcyjne schematy działanie rodzin, a zdrowie odzyskują stopniowo wszyscy jej członkowie.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

1 KOMENTARZ

  1. Osobiście uważam, że warto postawić na wybór prywatnego ośrodka. Miałam styczność i z prywatnym i z takim na nfz i różnica miedzy nimi to zupełne niebo a ziemia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE