Strona głównaLekiDlaczego Mydocalm forte został wycofany?

Dlaczego Mydocalm forte został wycofany?

Mydocalm forte to lek o działaniu mukolitycznym, dostępny na receptę. Rozluźnia on napięcie powstające w mięśniach szkieletowych człowieka, dodatkowo przyczynia się również do rozszerzenia naczynia krwionośnego i tym samym poprawia ukrwienie organizmu. Mydocalm forte zawiera w sobie tolperyzon, który rozluźnia napięcie mięśni szkieletowych. Powoduje on obniżenie pobudliwości neuronów oraz hamuje przewodnictwo impulsów.

Na co działa Mydocalm forte?

Mydocalm forte przepisywany jest pacjentom w leczeniu objawów spastyczności poudarowej. Jest stosowany również przy postępujących chorobach rdzenia kręgowego, znajduje swoje zastosowanie również przy stwardnieniu rozsianym, działa także w schorzeniach pourazowych i przykurczach mięśni. Rolę jego substancji czynnej pełni tolperyzon, szybko wchłaniany przez organizm związek chemiczny.

Mydocalm na rwę kulszową

Mydocalm forte jest lekiem o działaniu rozkurczowym, zwiotczającym mięśnie szkieletowe jest więc często przepisywany jako pomoc w walce z rwą kulszową. Trzeba jednak pamiętać, że zanim zdecyduje się na terapię Mydocalmem forte, należy zasięgnąć profesjonalnej opinii lekarza specjalisty. Powinno pamiętać się również o tym, że, mimo że Mydocalm forte jest lekiem odpowiednim do leczenia rwy kulszowej, nie ma on działania przeciwbólowego, ani przeciwzapalnego.

Czy Mydocalm forte jest bezpieczny?

Przed zastosowaniem Mydocalmu forte, należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Są na niej zawarte wszystkie przeciwwskazania, oraz sposób dawkowania. Leku Mydocalm forte nie należy stosować, kiedy jesteśmy uczuleni, lub kiedy wykazujemy nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Lek Mydocalm forte nie jest bezpieczny podczas okresu karmienia piersią, oraz pierwszego trymestru ciąży. Nie powinniśmy również stosować tego preparatu jeśli cierpimy na podciśnienie krwi, nużliwość mięśniową, a także miastenię. Jak każdy inny lek, preparat Mydocalm forte może powodować skutki uboczne. Najczęściej występują one w formie zaczerwienienia twarzy, zwiększania częstości rytmu serca czy duszności, co było powodem, dlaczego Mydocalm został wycofany. Możemy również spotkać się z dolegliwościami takimi jak wzdęcia, zaparcia, ból nadbrzusza, krwawienie z nosa czy przyspieszenie oddechu. Preparat zawiera także śladowe ilości laktozy, nie jest więc przeznaczony dla osób z nietolerancją laktozy i osób z zespołem złego wchłaniania glukozy – galaktozy. Przed spożyciem leku ważne jest zasięgnięcie specjalistycznej opinii. Wiele osób spekuluje na temat tego czy Mydocalm forte jest bezpieczny, dlatego też zalecany jest jedynie osobom dorosłym.

Mydocalm forte a alkohol

Przy spożyciu alkoholu podczas terapii jakimkolwiek lekiem, zawsze należy zachować szczególną ostrożność. Nie ma jednak danych wskazujących na to, że picie alkoholu podczas leczenia się Mydocalmem forte może modyfikować jego działanie.

Dawkowanie leku Mydocalm forte

Lek Mydocalm forte przyjmujemy w postaci tabletek powlekanych, zażywamy go doustnie. Właściwie dawkowanie leku Mydocalm forte zalecać powinien lekarz, jednak dawka dobowa nie powinna przekraczać 450 mg na dobę. W niektórych przypadkach dawka leku może zostać zmodyfikowana. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, gdyż może to zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Lek przyjmujemy doustnie, najlepiej po posiłku, popijając go wodą. Dawkowanie Mydocalm forte należy w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem. Jeśli jednocześnie zażywa się inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, lekarz może zalecić zmniejszenie ich dawki.

Co było przyczyną tego, że Mydocalm został wycofany?

Mydocalm jest lekiem, który bezpośrednio wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Przedawkowanie go może być bardzo niebezpiecznie, dlatego też należy stosować preparat zgodnie ze ścisłymi zaleceniami. Lek ma również wiele skutków ubocznych, w które wliczają się problemy takie jak przyspieszona akcja serca czy wysokie ciśnienie krwi, co było główną przyczyną, dlaczego Mydocalm został wycofany. Na ten moment preparat jest dostępny na rynku wyłącznie na receptę.

Mydocalm forte – zamienniki

Zamienniki Mydocalmu Forte muszą zawierać w sobie tę samą substancję czynną – tolperyzon, powinny też mieć tę samą postać, w tym przypadku jako tabletki powlekane. Za zamiennik Mydocalmu często stosuje się leki takie jak Tolperis VP, który dostępny jest na receptę. Kolejnym z zamienników jest Tolperison Neuropharma, który jest niedostępny w większości aptek. Decyzję o zamienieniu lek na inny, należy podejmować tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Mydocalm forte – cena

Cena leku Mydocalm forte w dawce 150 mg, w opakowaniu 30 tabletek wynosi od 14 zł do 17 zł, w zależności od apteki. Nie jest lekiem refundowanym.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE