Strona głównaPoradyDlaczego chemia ekologiczna jest dobrym wyborem?

Dlaczego chemia ekologiczna jest dobrym wyborem?

Nikt nie ma wątpliwości, że warto regularnie dbać o utrzymanie domu w czystości, aby codzienne sprzątanie przebiegało szybko i sprawnie. Dodatkowo schludne mieszkanie i przestrzeń wokół nas to nie tylko kwestia estetyczna, ale także zdrowotna. Dzięki porządkom, obejmującym mycie powierzchni blatów czy usuwanie plam, zapobiegamy rozwojowi bakterii i grzybów. Chemia ekologiczna to świetna alternatywa dla tradycyjnych preparatów. Podpowiadamy, co warto o niej wiedzieć. 

Chemia ekologiczna a zdrowie

Warto zacząć od tego, że zastosowanie chemii ekologicznej to nie tylko sięganie po płyny i środki do mycia powierzchni łazienki, kuchni i reszty domu. Wśród produktów tego typu znajdują się także płyny do mycia naczyń, proszki do prania, a także pasty do zębów i mydła. Chemia ekologiczna ma więc bezpośrednią styczność z naszym ciałem, co sprawia, że powinniśmy postawić szczególny nacisk na wybieranie jak najlepszej jakości preparatów. Popularne płyny i proszki, które można znaleźć w zwykłym markecie, u wielu osób mogą powodować rozmaite problemy dermatologiczne i reakcje alergiczne po kontakcie ze skórą. Szczególnie narażone są osoby z cerą wrażliwą oraz dzieci. Z kolei postawienie na ekologiczne rozwiązania stwarza dużo mniejsze ryzyko podrażnienia.

Ekologiczny skład preparatów

Środki czystości nastawione na ochronę środowiska mają niezwykle przyjazny dla niego skład. Oznacza to zawartość mniej drażniących substancji chemii ekologicznej (przede wszystkim pochodzenia naturalnego), które nie zakwaszają gleby ani nie prowadzą do zanieczyszczenia wód. Płyny do mycia posiadają w swoim składzie zazwyczaj odpowiednią mieszankę sody oczyszczone, octu oraz olejków eterycznych, które nadają całości przyjemnego zapachu. Co więcej, w większości przypadków producenci dbają o to, aby chemia ekologiczna posiadała biodegradowalne opakowania. Dzięki temu po zużyciu preparatu nie musimy się martwić, że butelka czy pudełko będą zalegać na wysypisku przez setki lat. Warto pamiętać, że korzystając z tradycyjnych proszków do prania, jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwych substancji zapachowych, jakie unoszą się po praniu w łazience. W przypadku wersji ekologicznej możemy całkowicie zlikwidować ten problem.

Produkty ekologiczne a zastosowanie

Tego typu środki czystości stosuje się przede wszystkim w gospodarstwach domowych. Stawia się tu na prozdrowotne właściwości, jakimi cechuje się chemia ekologiczna. Przyjazność dla środowiska oznacza jednak, że z powodzeniem można ją stosować w każdym typie budynków, nie tylko w mieszkaniach, ale i we wszelkiego rodzaju biurach czy hotelach. W sklepach internetowych można obecnie dostać szeroki wybór tego typu produktów w różnym przedziale cenowym, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here