Strona głównaPoradyDefinicja i zakres działania medycyny estetycznej

Definicja i zakres działania medycyny estetycznej

Ostatnie lata są dla medycyny estetycznej niezwykle sprzyjające, a to ze względu na rosnącą popularność tej dyscypliny. Jest to wiązane z niewielką inwazyjnością zabiegów oraz dosyć szerokiemu spektrum działania, rozpoczynającym się od korekcji niewielkich zmarszczek i usuwania przebarwień, aż do powiększania ust, a także modelowania policzków. W naszym kraju medycyna estetyczna nie stanowi odrębnej specjalizacji lekarskiej i w związku z tym formalnie każdy lekarz z prawem wykonywania zawodu może wykonywać tego rodzaju zabiegi.

Medycyna estetyczna ma to do siebie, że niemal bezinwazyjnie i bezpiecznie przeprowadza zabiegi skutecznie poprawiające urodę, a przy tym nie wyłącza pacjenta z codziennej aktywności. Jest to de facto pośrednia dyscyplina pomiędzy chirurgią plastyczną a kosmetologią – ingeruje mało inwazyjnie w głębsze warstwy skóry i dzięki temu pozwala na uzyskiwanie znacznie lepszych efektów wizualnych niż ma to miejsce w przypadku zwykłych zabiegów kosmetycznych.

Jak definiować medycynę estetyczną?

„Według definicji medycyna estetyczna jest działem medycyny, którego działania polegają na zapewnieniu wysokiej jakości życia ludziom zdrowym, zarówno poprzez podejmowanie działań zapobiegawczych pod kątem profilaktyki przeciwko starzeniu się skóry, jak i w zakresie działań rekonstrukcyjnych mających na celu odtworzenie stanu skóry sprzed procesu starzenia się jej”. Mówi nam Pani Katarzyna z One Clinic Warszawa

Medycyna estetyczna uwzględnia przepisywanie odpowiednich medykamentów przez lekarza, a także nieinwazyjne albo mało inwazyjne zabiegi medyczne. Wyłącznym, a przez to i nadrzędnym celem medycyny estetycznej jest działania na rzecz poprawy fizycznej atrakcyjności pacjenta.

Medycyna estetyczna, kosmetologia, chirurgia plastyczna

Te trzy działy, czyli medycyna estetyczna, kosmetologia, a także chirurgia plastyczna obejmują podobny zakres działań służący podwyższeniu jakości życia ludziom zdrowym poprzez profilaktykę odnośnie do starzenia się skóry oraz poprzez korektę różnego rodzaju defektów – każda z nich jednak podchodzi do zagadnienia inną metodologią.

Chirurgia plastyczna jest najbardziej inwazyjna, a przy porównaniu z medycyną estetyczną różnica jest ogromna. Zabiegi w przypadku medycyny estetycznej przeprowadza się ambulatoryjnie i z reguły bez użycia chirurgicznego skalpela. Nie wymagają one również hospitalizacji, a następnie dłuższej lub krótszej rekonwalescencji. Zabiegi medycyny estetycznej dopuszczają czasami nacięcia lub nakłucia, ale są one niewielkie, do czego wystarcza punktowe znieczulenie miejscowe.

Medycyna estetyczna zajmuje się szerokim spektrum odnośnie do skóry, tkanki podskórnej, a także uzębienia i dbając równolegle o równowagę hormonalną, wykorzystuje w dużym stopniu układ autoimmunologiczny pacjenta, a więc zdolności samoregenerujące organizmu. W porównaniu do zabiegów z zakresu kosmetologii, mających tylko powierzchowne działanie, medycyna estetyczna jest z kolei tutaj bardziej inwazyjna, ponieważ aktywizuje skórę do odnowy dzięki ingerencji w jej głębszych warstwach. Oznacza to, że jest dzięki temu znacznie skuteczniejsza.

Medycyna estetyczna – zabiegi

Wskazania do wykonania zabiegu z zakresu medycyny estetycznej zawsze mają za zadanie jak najwcześniejsze zapobieżenie oznakom starzenia się, a przy tym podjęcie kroków stymulujących oddziaływania na skórę. Do tego celu wykorzystywane są różnego rodzaju techniki przy wsparciu substancjami, podnoszącymi efektywność zabiegów.
W medycynie estetycznej wykorzystywana jest toksyna botulinowa, wypełniacze tkankowe na bazie kwasu hialuronowego, a oprócz tego różnego rodzaju modyfikatory wzrostu tkanek oraz przeszczepy własnej tkanki tłuszczowej, jak również płytek krwi.

Medycyna estetyczna składa się z całego wachlarza zabiegów dotyczących różnych partii ciała i są to m.in.:

• modelowanie ust;
• wypełnianie zmarszczek i bruzd;
• odmładzanie i ujędrnianie skóry;
• redukcja przebarwień;
• eliminacja nadmiaru tkanki tłuszczowej;
• redukcja cellulitu;
• wygładzanie rozstępów;
• usuwanie blizn potrądzikowych i pooperacyjnych;
• modelowanie kształtu twarzy;
• redukcja cieni pod oczami;
• usuwanie znamion i brodawek.

Medycyna estetyczna – specjalizacja, prawo

Zgodnie z prawem jakikolwiek zabieg z zakresu medycyny estetycznej może być przeprowadzany wyłącznie przez lekarza posiadającego prawo do wykonywania zawodu. W rzeczywistości wygląda to tak, że prawo do wykonywania takich zabiegów ma każdy lekarz, gdyż w polskim systemie kształcenia nie istnieje specjalizacja z zakresu medycyny estetycznej. Specjaliści w dziedzinie muszą niestety dokształcać się samodzielnie, aczkolwiek na potrzeby rozwoju tej młodej gałęzi medycyny stworzono w naszym kraju podyplomowe studia z zakresu medycyny estetycznej.

Niestety, ale w wypadku tej dziedziny należy zwracać uwagę na doświadczenie i wiedzę lekarzy, ponieważ ze względu na brak regulacji prawnych, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonują często ludzie po kilkudniowym szkoleniu. Takie „nauczanie” zawodu najczęściej jest przeprowadzane przez producentów albo dystrybutorów urządzeń oraz preparatów, które firma chce sprzedać, a które są wykorzystywane podczas zabiegów.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE