Strona głównaLekiDalacin C - skutki uboczne, zamienniki, cena

Dalacin C – skutki uboczne, zamienniki, cena

Dalacin C to antybiotyk o wielostronnym zakresie działania, dostępny wyłącznie na receptę. Substancją aktywną leku jest klindamycyna. Głównym zadaniem preparatu Dalacin C jest zwalczanie bakterii, oraz zakażeń przez nie wywołanych. Lek spowalnia syntezę białek bakterii, co utrudnia rozwój zakażenia. Występuje w postaci syropu oraz kapsułek. Możemy zakupić go w trzech różnych dawkach – 15 mg, 75 mg oraz 300 mg.

Dalacin C na anginę

Antybiotyk Dalacin C ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Leczy się nim zakażenia kości, zatok oraz gardła, jest więc lekiem często przepisywanym na anginę. Są dwa rodzaje anginy – ta wywołana wirusami i ta wywołana bakteriami. W przypadku anginy wywołanej wirusami stosujemy leki walczące jedynie z objawami, w przypadku anginy spowodowanej bakteriami, konieczna może okazać się antybiotykoterapia. Dalacin C, którego substancja czynna pochodzi z grupy linkozamidów, czyli substancji przeciwbakteryjnych, powinien sprawdzić się, jako preparat odpowiedni do leczenia anginy. Okres leczenia oraz dzienna dawka leku ustalane są przez lekarza, po uprzednim zapoznaniu się z indywidualną sytuacją pacjenta, w tym z jego wiekiem i tym jakie inne leki przyjmuje.

Dalacin C na ból zęba

Preparat Dalacin C ma swoje zastosowanie w stomatologii. Wykorzystywany jest jako środek pomagający w walce z zapaleniem kości, w tym też zębów. Szczególnie często przepisuje się go pacjentom cierpiącym z powodu zakażeń bakteryjnych zębów. Zakażenie może dotyczyć każdego zęba, a o konieczności antybiotykoterapii może zadecydować tylko lekarz.

Dalacin C – ile dni brać?

Ilość dawki i okres jej stosowania wyznacza lekarz, który uprzednio zapoznał się z wiekiem pacjenta, miejscem docelowym działania antybiotyku, oraz dotkliwością problemu. W przypadku poważniejszych zakażeń okres przyjmowania antybiotyku, nie powinien trwać krócej niż 10 dni. To ile dni brać lek ustala lekarz, decyduje on również o tym czy cykl powinien zostać ponowiony. Po każdym cyklu powinno się udać na wizytę kontrolną.

Dalacin C – skutki uboczne

Stosując preparat Dalacin C, powinniśmy być szczególnie ostrożni, jeśli cierpimy na zaburzenia pracy wątroby i nerek. Skutki uboczne terapii lekiem Dalacin C, które występują najczęściej, to m.in. nudności i wymioty, a także bóle brzucha i ciężka biegunka. Rzadziej pojawiają się problemy takie jak zapalenie błony śluzowej przełyku lub pojawienie się na nim wrzodów. Występują też zapalenia jelit oraz okrężnicy. Skutki uboczne, jakie mogą pojawić się po stosowaniu leku Dalacin C, to także wydzielanie znacznie większej ilości enzymów wątrobowych, co może spowodować zapalenie tego organu, oraz rzadziej, żółtaczkę. Mogą pojawiać się objawy alergiczne, od wysypki i świądu, do nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Dalacin C a alkohol

Należy zachować szczególną ostrożność przy łączeniu alkoholu z jakimikolwiek lekami, zwłaszcza z antybiotykami. Alkohol może modyfikować działanie antybiotyków, oraz zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się skutków ubocznych. Nie ma jednak ewidentnych informacji, które bezpośrednio zabraniałyby łączenia preparatu Dalacin C z alkoholem.

Dalacin C – zamienniki

Zamienniki leku Dalacin C powinny być produktami, które mają w sobie tę samą substancję czynną, klindamycynę. Powinny być również dostępne w tej samej formie, w tym przypadku kapsułek. Ważna jest też ilość substancji czynnej wewnątrz produktu. Zezwolić na zastosowanie zamiennika preparatu Dalacin C, może tylko lekarz. Zamiennik musi zawierać w sobie taką samą, bądź bardzo podobną zawartość substancji aktywnej, a pacjent nie może być uczulony na żaden ze składników pomocniczych. Produktami zastępczymi, które mają postać kapsułek są między innymi Klimicin, oraz Clindacin. Innymi preparatami zawierającymi tę samą substancję czynną są Clindacne w postaci żelu, oraz Clindanea, tabletki powlekane. Na tej liście nie znajduje się żaden zamiennik wydawany bez recepty.

Zamiennik bez recepty

Substancja czynna preparatu Dalacin C to klindamycyna, która jest antybiotykiem, które jeśli przyjmowane są doustnie, mogą być wydawane tylko i wyłącznie na receptę. Dla leku Dalacin C nie ma zamiennika, który byłby dostępny bez recepty.

Dalacin C – cena

Cena leku Dalacin C różni się w zależności od rodzaju preparatu, który został nam przepisany, oraz zawartej w nim ilości substancji aktywnej. Cena antybiotyku Dalacin C 300 mg, w postaci kapsułek w ilości 16 na paczkę, waha się od 10 zł do 21 zł, w zależności od apteki. Jest to lek refundowany.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE