Strona głównaCiążaCzy można brać nospę w ciąży?

Czy można brać nospę w ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym stanem organizmu. Wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami – a wszystko to z myślą o zdrowiu dziecka. Jednym z najpopularniejszych i dostępnych w każdej aptece leków – jest nospa. Czy w ciąży można brać nospę? Jak wygląda dawkowanie nospy w ciąży? Czy nospa na podtrzymanie ciąży rzeczywiście jest skuteczna? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. 

Czym jest nospa i jak działa w ciąży?

Nospa to popularny lek rozkurczowy i przeciwbólowy. Dostępny jest w wielu wariantach. 

Bez recepty:

  • Nospa, 
  • Nospa Comfort,
  • Nospa Max.

Na receptę:

  • Nospa forte, 
  • ampułki Nospa zwierające roztwór do wstrzykiwań. 

Głównym składnikiem leku jest drotawetyna. Lek ten stosuje się w przypadku zapalenia dróg moczowych, ból głowy, bolesnych miesiączek, zaparciach, czy wzdęciach. Pierwsze efekty działania nospy można zauważyć już po około 45 minutach od połknięcia tabletki. 

Czy można brać nospę w ciąży? Nospa a ciąża

Czy można brać nospę w ciąży? Nospa w ciąży a 1 trymestr – tak czy nie? Jak się okazuje, nospę jak najbardziej można brać w ciąży. Producent jednak jasno wskazuje, że przyjmowanie leku powinno odbywać się wyłącznie pod kontrolą lekarza. Dodatkowo lek ten może być stosowany, jeśli korzyści wynikające z jego brania przewyższają ewentualne ryzyko wystąpienia powikłań. 

Nospa w ciąży – 1 trymestr umożliwia branie leku, podobnie jak i każdy kolejny. Wskazania do stosowania nospy w ciąży to głównie dolegliwości bólowe pochodzące z jamy brzusznej lub miednicy mniejszej. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub moczowego także mogą być wskazaniem do zastosowania nospy w ciąży.

Czy nospa max w ciąży również może być stosowana? Jak najbardziej. Warto jednak zaznaczyć, że nospa max w ciąży również powinna zostać zalecona przez lekarza prowadzącego. Jest to już silniejszy lek, jednak nadal dopuszczalny, choć często w mniejszych dawkach.

Czy można brać nospę w ciąży w ostatnich tygodniach? Ze względu na ryzyko krwotoku okołoporodowego, nie zaleca się stosowania nospy na około 2 tygodnie przed terminem porodu. 

Wiele źródeł mówi również o nospie na podtrzymanie ciąży. Zawarta w leku drotaweryna działa rozkurczowo na mięśnie macicy, zatem podawana jest również w przypadku silnych, przedwczesnych skurczy. Warto jednak wiedzieć, że nospa na podtrzymanie ciąży sprawdza się jedynie w przypadku skurczy przepowiadających, nie skurczy porodowych. Lekiem tym nie da się zatrzymać porodu. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy w ciąży można brać nospę dla podtrzymania – skonsultuj tę kwestię z lekarzem prowadzącym.

Nospa w ciąży – dawkowanie

Jak wygląda dawkowanie nospy w ciąży? Nospa w ciąży może być stosowana kilka razy w ciągu dnia w łącznej dawce wynoszącej do 120-240 mg na dobę. Dawkowanie nospy w ciąży jest jednak uzależnione od indywidualnych czynników, w tym przebiegu ciąży, wieku, wagi i wzrostu kobiety, rodzaju bólu oraz jego przyczyny. 

Ponadto dawkowanie nospy w ciąży będzie się różnić w zależności od rodzaju leku. Przykładowo, nospa max zawiera więcej substancji czynnej niż klasyczna nospa. Ustalenie odpowiedniej dawki, która pozwala uzyskać pożądane efekty jest niezwykle istotne. 

Czym zastąpić leki rozkurczowe w ciąży? Alternatywy dla nospy w ciąży

Wiesz już, czy w ciąży można brać nospę. Przejdźmy zatem do alternatyw dla tego typu leków. Jeśli chcesz ograniczyć ich stosowanie, możesz sięgnąć np. po węgiel aktywny, stosowany m.in. w przypadku biegunek spowodowanych zatruciami pokarmowymi. Pomocny może okazać się także diosmektyt. 

Dodatkowo, aby unikać stosowania nospy max w ciąży lub klasycznych tabletek – warto zadbać o swoje zdrowie i prawidłową zawartość witamin i minerałów w organizmie. Konieczność stosowania tego typu leków może wynikać z różnego rodzaju chorób i stanów, których można było uniknąć dzięki zdrowemu stylowi życia. 

 Jeśli z kolei chodzi o skurcze typowe dla ciąży, zaleca się wykonywać m.in. ćwiczenia oddechowe, regularnie zmieniać pozycję ciała, wykonywać masaże, czy też brać ciepłą kąpiel.

Warto również pamiętać, że każda ciąża jest kwestią indywidualną. Odpowiedź na pytanie, czy można brać nospę w ciąży, może się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Niektóre choroby mogą być przeciwwskazaniem. Nie bez znaczenia pozostaje również tydzień ciąży. W 1 trymestrze nospę w ciąży można często brać bez problemu – im bliżej porodu, tym większe ryzyko.

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE