Strona głównaLekiBrak skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19

Brak skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19

Od wielu miesięcy zastanawiamy się nad tym, czy amantadyna jest w stanie przyspieszyć powrót do zdrowia u pacjentów chorych na COVID-19. Pojawiały się sprzeczne informacje na ten temat, co tylko potęgowało frustracje wśród społeczeństwa. Amantadyna to znana od dawna substancja, której głównym zastosowaniem było wcześniej zwalczanie wirusa grypy typu A – a obecnie jest to pomoc osobom zmagającym się z chorobą Parkinsona i stwardnieniem rozsianym.  

Pozytywne aspekty wykorzystania tej substancji w takich celach nie są tutaj poddawane wątpliwości. Wszelkie informacje dotyczące jednak właściwości amantadyny w walce z COVID-19 były niepotwierdzone – a obecnie wiadomo już, iż jest ona nieskuteczna. Przeprowadzono badania kliniczne, których podjęły się dwa zespoły medyczne na terenie Polski i w lutym 2022 roku ostatecznie rozstrzygnięto tę sprawę.  

Wyniki testów 

Udział w badaniu wzięło 149 osób, które w tym czasie przebywały w szpitalu właśnie z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. U 78 osób postanowiono podać amantadynę, a pozostałe 71 otrzymało placebo. Żadna z zarażonych osób nie zdawała sobie sprawy z tego, co dokładnie im zaaplikowano – to w taki właśnie sposób można było uzyskać prawdziwe wyniki badań. Naukowcy podczas takich testów nie mogą dopuścić do tego, aby ktokolwiek mógł symulować swoje objawy w oparciu o wiedzę na temat otrzymanego preparatu. 

Wyniki nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że każda z osób biorących udział w badaniu klinicznym w podobny sposób przechodziła chorobę – dotyczyło to zarówno tych osób, u których COVID-19 przebiegał łagodnie, jak i ciężko. Amantadyna nie przyczyniła się więc do szybszego ustąpienia objawów i zdecydowano, że dalsze testy nie mają już sensu. Rekrutacja do badania została zakończona, a Agencja Badań Medycznych podała oficjalne wyniki do wiadomości publicznej. 

Próby samodzielnego leczenia 

Ten przykład najlepiej pokazuje, dlaczego ludzie bez odpowiedniej wiedzy medycznej nie powinni samodzielnie stawiać sobie diagnozy i planować leczenia. W przypadku COVID-19 jest to tym bardziej nierozsądne, ponieważ tak niewiele w dalszym ciągu wiadomo na temat tej choroby. To, że amantadyna jest substancją obecnie już stosowaną i taką, która ma właściwości przeciwwirusowe – nie oznacza jeszcze, że jesteśmy w stanie przewidzieć jej działanie w przypadku każdego wirusa. 

Za każdym razem musimy czekać na oficjalne wyniki badań, bo inaczej sami zrobimy sobie krzywdę i pogorszymy swój stan zdrowia. Warto też pamiętać o tym, że amantadyna jest obecnie faktycznie potrzebna tym osobom, które już widzą pozytywne efekty jej działania – nie powinno się im odbierać takiej szansy w nadziei na to, że potwierdzimy w ten sposób swoją teorie. 

Sprawdź także inny lek z bazy Receptomat: Viregyt K

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE