Strona głównaDietaBrak apetytu u nastolatków: kiedy należy się niepokoić?

Brak apetytu u nastolatków: kiedy należy się niepokoić?

Brak apetytu może prowadzić do obniżenia masy ciała oraz niedoboru witamin i minerałów w organizmie. Dieta nastolatków powinna być bogata w wiele składników mineralnych oraz witamin, ponieważ ich organizm się intensywnie rozwija się. Problem braku apetytu u młodzieży może wynikać z wielu różnych czynników. Kiedy należy się niepokoić? Co zrobić w takiej sytuacji?

Przyczyny braku apetytu u nastolatków 

Przejściowe, krótkotrwałe braki apetytu mogą być związane np. z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, stresem przed sprawdzianem, egzaminem szkolnym lub pierwszą randką. Dużo poważniejszym problemem jest długotrwały brak apetytu u nastolatków. W takich przypadkach z niechęcią do jedzenia mogą być powiązane inne objawy takie jak zahamowanie wzrostu i wagi, bladość skóry, omdlenia, zmęczenie, senność, biegunka i inne symptomy. Czasami zdarza się, że nastolatek cierpi na brak apetytu tylko w domu, a w szkole je posiłki na stołówce lub też wychodzi ze znajomymi na pizzę czy inne dania typu fast food. W takich wypadkach również rodzice mogą mieć powody do niepokoju, ponieważ osoby w wieku dojrzewania powinny zjadać jak najwięcej pełnowartościowych i zdrowych posiłków, bogatych w białko, witaminy i minerały. Do najczęstszych przyczyn braku apetytu u nastolatków należą:

  • choroby związane z układem pokarmowym (pojawiają się zwykle dodatkowe objawy jak zaparcia lub biegunka, wymioty, bóle brzucha, więc w takim wypadku niezwłocznie należy udać się do lekarza);
  • nadmierny stres, związany na przykład z sytuacją w szkole (nauka, rówieśnicy, sprawy uczuciowe, problemy z nauczycielami);
  • zaburzenia odżywiania, które według statystyk występują u około 2% młodzieży, jednak prawdopodobnie występuje tu zjawisko niedoszacowania, ponieważ wiele nastolatków nie zgłasza się do lekarza ze swoimi problemami. 

Zaburzenia odżywiania jako poważny problem

W kontekście zaburzeń odżywiania warto zaznaczyć, że to właśnie w okresie adolescencji najczęściej występują takie trudności jak anoreksja, bulimia i ortoreksja. W takich przypadkach zahamowany jest zdrowy rozwój organizmu. Zgodnie ze statystykami na anoreksję częściej cierpią dziewczęta, a zaburzenie to może dotykać nastolatek już w wieku 13-14 lat. Zdecydowana większość zachorowań pojawia się przed 18. rokiem życia. Zaburzenia odżywiania są problemem, który trzeba jak najszybciej leczyć. Zwykle konieczna jest psychoterapia, a czasami także leczenie farmakologiczne oraz psychiatryczne, jednak wiele zależy od konkretnej sytuacji. 

Jak rodzice powinni reagować na brak apetytu u młodzieży?

Najważniejsze jest rozpoznanie przyczyn braku apetytu u swojego dziecka. W sytuacji, gdy ten problem wynika ze stresu, konieczna jest rozmowa z nastolatkiem, a czasami także z nauczycielami lub wychowawcą klasy. Z kolei jeśli młoda osoba nie chce jeść, ponieważ ma zamiar schudnąć, rodzice powinni w pierwszej kolejności pokazać dziecku, w jaki sposób zdrowo się odżywiać. Można np. zabrać nastolatka do dietetyka i zaplanować zbilansowaną dietę, która pomoże osiągnąć cel. W przypadku, gdy pojawiły się już objawy zaburzeń odżywiania, konieczna jest nie tylko rozmowa, ale także wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Bardzo ważne jest również obserwowanie zachowań nastolatka. 

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE