Strona głównaOpinieJakie pojawiają się opinie o stymulacji mózgu Biofeedback?

Jakie pojawiają się opinie o stymulacji mózgu Biofeedback?

Czy słyszałeś kiedyś o Biofeedbacku? W skrócie można powiedzieć, że jest to biologiczne sprzężenie zwrotne, dzięki któremu klient dostaje informację zwrotną o swoim stanie fizjologicznym. Cały proces zbierania danych jest monitorowany przez specjalny system, który swoje działanie opiera na czujnikach działających w rzeczywistym czasie. W tym artykule dogłębniej dowiesz się, co to jest Biofeedback, jakie są opinie lekarzy na jego temat, czy są jakieś przeciwwskazania do jego wykonania, czy mogą wystąpić skutki uboczne, a także czym charakteryzuje się terapia EEG Biofeedback.

Biofeedback – co to jest?

Co to jest Biofeedback? Jakie jest jego zastosowanie? To często pytania zadawane na forach internetowych. Biofeedback to technika treningu mózgu, która jest bezbolesna i nieinwazyjna. Powstała w latach 60 – tych i była wykorzystywana do szkoleń pilotów i astronautów. Ta metoda dostarcza informacji o zmianach stanu fizjologicznego organizmu. Oznacza to, że można dowiedzieć się, w którym momencie mózg pracuje w pożądanym, (bądź nie) paśmie częstotliwości fal mózgowych. Taka informacja zwrotna pozwala ocenić, w jakim czasie, podczas dostawania, jakich bodźców, mózg pracuje najefektywniej. Co to jest Biofeedback? Można go określić jako sposób świadomej zmiany wzorców fal mózgowych do uzyskania jak najlepszej wydajności i szybkości pracy mózgu. Dzięki tej metodzie można usprawnić procesy poznawcze, a także zwiększyć swoje umiejętności intelektualne. Biofeedback ma za zadanie dążyć do uzyskania równowagi psychicznej i poprawy samopoczucia. Poznanie pracy swojego mózgu może zwiększyć odporność na stres.

Biofeedback zalecany jest zdrowym ludziom. Jest też wskazany dla dzieci i młodzieży, który posiadają wykryte dysfunkcje, jak, np. ADHD, ADD, zespół Tourette’ a, problemy logopedyczne, zaburzenia snu i wiele innych.

Biofeedback – opinie lekarzy

Niestety, w Internecie nie ma zbyt wielu rozległych opinii lekarzy na temat treningu mózgu metodą Biofeedback. Wiemy jednak, że Biofeedback zyskuje coraz większa popularność. Z opinii lekarzy wynika, że zalecają go w szczególności dzieciom z dysfunkcjami, o których wspomnieliśmy wcześniej. Lekarze twierdzą, że jest to skuteczna metoda w leczeniu przeróżnych schorzeń, które mogą utrudniać codzienne czynności. Biofeedback ma zadanie przejęcia kontroli na procesami, które mogły działać na nasz organizm degradująco. Opinie lekarzy wskazują na fakt, że Biofeedback zwalcza objawy niektórych chorób.

Biofeedback – czy posiada negatywne opinie?

Zastanawiasz się, czy Biofeedback magnetoterapia cieszy się bardziej pozytywnymi, a może negatywnymi opiniami? Trening mózgu to metoda, która ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Negatywne opinie wynikają z faktu, że w niektórych przypadkach mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak wzrost lęku, niepokój, zaburzenia snu, koncentracji, duże obciążenie umysłu, zwiększenie objawów somatycznych, zmęczenie. O tym jednak dowiesz się więcej w dalszej części artykułu. W negatywnych opiniach można wyczytać, że terapia przez swą nietypową formę obciąża psychikę. Warto jednak pamiętać, aby o każdych niepożądanych skutkach terapii poinformować teraputę. Wiele osób ma jednak inne zdanie na temat Biofeedbacku i pozostawia opinię pozytywną. Ta część pacjentów twierdzi, że terapia pozwala się wyciszyć, panować nad emocjami, skupić na powierzonych zadaniach, radzić sobie z lękiem i niepokojem. Często, dla takich efektów, treningi muszą być systematyczne i długotrwałe.

Biofeedback – jakie są skutki uboczne terapii?

Biofeedback przeprowadzony pod kontrolą profesjonalnych, wykształconych w tym kierunku terapeutów, nie powinien wywoływać żadnych skutków ubocznych. Jest on bezpieczną metodą. Skutki uboczne przy Biofeedbacku mogą wystąpić podczas jednoczesnego farmakologicznego leczenia chorób i objawiają się bólami głowy, nudnościami, alergiami, obniżeniem apetytu, zaburzeniami snu, czy problemami sercowo – naczyniowymi.

Biofeedback EEG – czym charakteryzuje się ta metoda?

Biofeedback EEG to nowoczesna metoda treningu mózgu, która wpływa na zwiększenie jego funkcjonalności. Należy ona do klasycznej medycyny. Podczas niej pacjent uczy się samokontroli pracy mózgu. Biofeedback EEG to neurorehabilitacja, która opiera swoje działanie na sprzężeniu zwrotnym pomiędzy stanem psychicznym, a neurofizjologią mózgu. Za pomocą Biofeedback EEG można wpływać na wzmocnianie lub obniżanie czynności fal mózgowych podczas wykonywania konkretnych czynności.

Biofeedback – czy istnieją przeciwwskazania?

Biofeedback charakteryzuje się tym, że nie posiada przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Jedynym przeciwwskazaniem może okazać się brak zgody na przeprowadzenie terapii pacjenta bądź brak możliwości zrozumienia przez pacjenta zasad zachowania podczas terapii.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE