Strona głównaOpinieZdradzamy tajniki działania i właściwości berberyny

Zdradzamy tajniki działania i właściwości berberyny

Berberyna to alkaloid z układem izochinoliny. Należy do grupy protoberberyn. Uzyskuje się ją z korzeni berberysu zwyczajnego, berberys aristata, mahonii pospolitej, korkowca chińskiego, gorzknika kanadyjskiego, suszonego kłącza cynowodu japońskiego i cynowodu chińskiego. Berberyna jest znana już tysiące lat. Była wykorzystywana w medycynie ludowej do leczenia zaburzeń żołądkowo – jelitowych, w stanach zapalnych żołądka i niestrawności. Popularna jest w medycynie chińskiej, irańskiej, egipskiej, ajurwedyjskiej. W tym artykule poznasz opinie na temat berberyny, skutki uboczne, działanie, jak długo stosować berberynę, jaka jest najlepsza, jakie ma właściwości, jaka jest jej cena, jak powinno wyglądać dawkowanie, aby jej zażywanie było bezpieczne, czy przynosi efekty.

Berberyna – działanie i właściwości

Działanie berberyny wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwdrobnoustrojowe. Berberyna posiada działanie regulujące poziom glukozy we krwi, dlatego często można spotkać ją jako składnik leków antycukrzycowych. Jej właściwości wpływają także na obniżanie poziomu lipidów, dlatego wykorzystuje się ją podczas leczenia otyłości. Berberyna ma działanie hamujące różnicowanie się komórek, przez które powstaje nadmiar tkanki tłuszczowej.

Oprócz tego, berberyna posiada właściwości uspokajające, przeciwwymiotne, przeciwbólowe. Wykorzystuje się ją podczas leczenia nadciśnienia, chorób naczyniowo –wieńcowych, żołądkowo – jelitowych, a nawet do leczenia niektórych nowotworów. Badania potwierdzają, że może ona wpływać na zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera. W dalszej treści poznasz opinie, a także dowiesz się która odmiana berberyny jest najlepsza.

Berberyna – jakie opinie na jej temat panują na forach internetowych? Która najlepsza?

Na forach widnieje wiele opinii na temat berberyny. Ma ona zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Berberyna ma zbliżone właściwości do biostyminy i działa przeciwzapalnie, szybko pobudza limfocyty Th2 oraz Threg, dzięki czemu dochodzi do zahamowania cytokin zapalnych. To głównie z tego faktu wynikają pozytywne opinie. Niestety berberyna jest słabo rozpuszczalna w wodzie, dlatego stosowanie jej doustnie nie jest dobrym rozwiązaniem. Która berberyna jest najlepsza? Najlepiej kupować jej pochodną – dihydroberberynę, która ma poprawną rozpuszczalność, dzięki czemu jest też biodostępna. Z opinii wynika, że stosowanie berberyny przynosi wiele pozytywnych efektów, o których mowa będzie w dalszej części artykułu.

Berberyna – jakie są efekty?

Efektem działania berberyny jest zahamowanie proliferacji oraz wzrost nowych komórek, przez co okazuje się, że jest ona skuteczna w walce z nowotworami. Do efektów należy także tworzenie nowych naczyń krwionośnych – zahamowanie angiogenezy. Efekty jej stosowania są widoczne w przypadku leczenia raka jamy ustnej, przełyku, trzustki, wątroby, piersi, jajnika, macicy, płuc, prostaty, czerniaka. Berberyna jest ciągle poddawana nowym badaniom, ponieważ naukowcy widzą w niej ogromny potencjał i wiele prozdrowotnych właściwości, które okazują się zbawienie w leczeniu wielu chorób.

Berberyna – dawkowanie

Jak długo stosować berberynę? Jak powinno wyglądać dawkowanie? Ze względu na słabą biodostępność i niski poziom wchłaniania berberyny do przewodu pokarmowego, należy przyjmować jej duże dawki. Zazwyczaj dawkowanie wygląda w taki sposób, że przyjmuje się 3 kapsułki 500 mg berberyny w ciągu doby przed posiłkiem. Jak długo stosować berberynę? Maksymalnie 10/12 tygodni. Przedłużanie stosowania berberyny może skutkować zaburzeniami czynności mięśnia sercowego.

Berberyna – skutki uboczne

 Czy przy tak wielu właściwościach zdrowotnych, berberyna posiada skutki uboczne? Tak, berberyna posiada skutki uboczne, jednak nie są one groźne. Może nastąpić biegunka, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, wymioty. Skutki uboczne wynikające z nieprzestrzegania zalecanych dawek są o wiele poważniejsze i dotyczą krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzeń wątroby, nadmiernego obniżania ciśnienia i cukru we krwi. W celu uniknięcia skutków ubocznych, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza bądź farmaceuty.

Berberyny nie należy zażywać będąc w ciąży, ponieważ badania wykazały, że powoduje ona skurcze macicy.

Berberyna – jaka cena?

Zastanawiasz się, jaka jest cena berberyny? Jest ona dosyć mocno zróżnicowana i zależna od ilości kapsułek w opakowaniu, a także producenta. Oferta w najniższej cenie to 13 zł za 30 kapsułek. Najdroższa oferta jest w cenie 312 zł za 60 kapsułek. Jak widzisz rozstrzał cenowy jest naprawdę ogromny, dlatego przed zakupem warto jest przejrzeć oferty na internetowej porównywarce cenowej.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE