Strona głównaPoradyAsymetria biustu - jakie są najczęstsze przyczyny?

Asymetria biustu – jakie są najczęstsze przyczyny?

Biust stanowi bardzo istotną część ludzkiego, a zwłaszcza kobiecego ciała. Nie tylko dlatego, że kobiece piersi mogą wyżywić malutkie dziecko, ale wpływają także na estetykę ciała oraz piękną postawę u płci pięknej. Nic więc dziwnego, że każda kobieta marzy o pełnym, estetycznym biuście, dzięki czemu czuje się dobrze w swoim ciele. Niestety nie zawsze tak jest- kobiety borykają się z rozmaitymi niedoskonałościami w tym zakresie- jedne piersi wydają się być za mała, inne natomiast za obfite, jedne obwisłe, inne zniekształcone. Często występującym defektem jest również asymetria biustu. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Na wstępie musimy zdać sobie sprawę z tego, że asymetria w naszym ciele jest czymś naturalnym. Różnice między lewą a prawą stroną dotyczą niemal wszystkich obszarów ludzkiego ciała, w tym także piersi. Jest to całkiem normalne i zazwyczaj nie stanowi problemu, bowiem różnica nie jest tak widoczna i nie rzuca się w oczy- tym bardziej, że raczej żadna z pań na co dzień nie eksponuje swojego biustu, ale dyskretnie chowa pod piękną bielizną. Niekiedy jednak asymetria piersi jest na tyle duża, że wymaga pewnej korekty- zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych.

Asymetria piersi – czym jest?

Asymetria piersi to stan, w którym jedna pierś różni się od drugiej, przy czym nierówność ta dotyczyć może kształtu piersi, ich objętości lub położenia brodawek względem siebie. Często występuje u dziewcząt w okresie dojrzewania, po czym stopniowo różnica ta się wyrównuje. Jednak w pewnym odsetku asymetria pozostaje, występując także u kobiet dorosłych. Przyjmuje się, że jeśli różnica ta jest duża o co najmniej jeden rozmiar i nie jest ona wynikiem żadnej choroby, to jest to podstawą do wykonania korekty piersi. Dysproporcja ta może być bowiem przyczyną kompleksów, ale także powodować znaczny dyskomfort fizyczny- zwykle pojawiają się częste bóle kręgosłupa a nawet problemy z oddychaniem. Problemem staje się także zakup odpowiedniej bielizny czy ubrań.

Przyczyny powstania asymetrii

Asymetria piersi może zależeć od kilku czynników. Do najczęstszych należy tzw. asymetria wrodzona, inaczej zwana również zespołem Polanda, wynikająca z niedorozwoju piersi oraz leżącego pod nią mięśnia piersiowego w procesie dojrzewania.

Przyczyną asymetrii piersi mogą być także wady nabyte- przebyte urazy, skolioza, rozwój różnorakich chorób gruczołu piersiowego, w tym nowotwór złośliwy i łagodny.

Kolejną przyczyną mogą być wcześniejsze interwencje chirurgiczne w obrębie piersi- otwarta biopsja piersi lub drenaż jamy opłucnej.

Czasami przyczyny asymetrii- tzw. idiopatycznej asymetrii- nie są znane.

równy biust

Zabiegi niwelujące asymetrię biustu

Istnieje dobra wiadomość dla kobiet, które borykają się z problemem asymetrii piersi- w zdecydowanej większości przypadków nierówności te można zniwelować za pomocą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej. Najlepiej skorzystać z konsultacji specjalisty, który po wstępnym rozpoznaniu będzie mógł przedstawić najlepsze możliwe rozwiązania tego uciążliwego problemu. Możliwości jest bowiem kilka.

Jednym z zabiegów mających na celu korektę asymetrii piersi jest powiększanie piersi własnym tłuszczem. To mało inwazyjny zabieg, który przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Polega na pobraniu- najczęściej z okolic brzucha- tkanki tłuszczowej pacjenta, odpowiednim jej przygotowaniu, a na końcu wstrzyknięciu w okolicę tkanki piersi. Efekty tego zabiegu są bardzo naturalne i długotrwałe, cieszą się popularnością zwłaszcza tych kobiet, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z silikonowych implantów.

Do innych zabiegów zaliczamy liposukcję, która z kolei jest zabiegiem odwrotnym do wyżej wymienionego. W tym przypadku z obszarów między piersią a pachą usuwany jest nadmiar tłuszczu tak, by w ten sposób wyrównać dysproporcję pomiędzy piersiami. Całość odbywa się poprzez niewielkie nacięcie w skórze, dzięki czemu unikamy widocznych blizn. Jest skutecznym, szybkim i bezpiecznym sposobem na pozbycie się asymetrii biustu.

Do nieco bardziej inwazyjnych zabiegów korekty piersi należy ich redukcja poprzez wycięcie fragmentu piersi oraz jej późniejsze wymodelowanie lub powiększanie piersi implantami- ten zabieg z kolei należy do jednych z najchętniej wybieranych, bowiem pozwala otrzymać naprawdę zadowalające, pełne efekty- prócz likwidacji asymetrii, także powiększenie biustu do pożądanego rozmiaru i kształtu.

Gdy asymetria piersi staje się problemem powodującym dyskomfort psychiczny i fizyczny, warto skontaktować się ze specjalistą i zdecydować na jeden z zabiegów, dzięki któremu będzie można znów poczuć się pięknie i komfortowo.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE