Strona głównaCiążaApap w ciąży - czy można go brać?

Apap w ciąży – czy można go brać?

Sięganie po jakiekolwiek leki w ciąży wiąże się z niepewnością u kobiet. Okazuje się jednak, że w odpowiednich dawkach, wiele leków może być naprawdę bezpiecznych. Apap w ciąży 1 trymestr – tak czy nie? Z jakimi informacjami możesz spotkać się na apap w ciąży forum? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule!

Jak działa apap? Apap a ciąża

Apap jest lekiem w formie tabletek, który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Preparat dostępny jest bez recepty, a w swoim składzie zawiera paracetamol. Na rynku możesz spotkać się z wieloma wersjami tego leku. Dostępne są opakowania zawierające:

 • w sztuki, 
 • 6 sztuk, 
 • 8 sztuk, 
 • 12 sztuk, 
 • 24 sztuki, 
 • 50 sztuk, 
 • 100 sztuk. 

Paracetamol dobrze się wchłania, a maksymalne stężenia we krwi osiąga już po 0,5-2 h od momentu zażycia. Na rynku jest również dostępny apap EXTRA, który dodatkowo zawiera w swoim składzie kofeinę – wzmacnia ona przeciwbólowe działanie paracetamolu.Wchodząc na apap w ciąży forum, możesz spotkać się z przeróżnymi informacjami. Zanim jednak zastosujesz się do jakichkolwiek zaleceń, omów kwestię przyjmowania leku z lekarzem.

W dalszej części artykułu omawiamy dawkowanie apapu w ciąży oraz ryzyko związane z przyjmowaniem leku. 

Czy apap można brać w ciąży?

Czy apap można brać w ciąży? Okazuje się, że tak. Również apap EXTRA w ciąży może być stosowany. Tak jak w przypadku każdego innego leku, tak i tutaj zaleca się zachowanie ostrożności. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie tej kwestii z lekarzem.

Apap w ciąży – 1 trymestr, 2, jak i 3, umożliwiają stosowanie leku. Co ciekawe, apap EXTRA w ciąży można przyjmować również dożylnie. Tego typu sposób podania leku zaleca się w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego, a także przy chorobach nerek, płuc i wątroby. 

Apap na ból głowy w ciąży może okazać się zbyt słabym lekiem, wówczas lekarz może zalecić przyjmowanie mocniejszego, skuteczniejszego preparatu. Najczęściej apap lub apap extra w ciąży zaleca się stosować w przypadku:

 • bólów głowy, zębów, stawów, mięśni, kości, gardła,
 • nerwobólów, 
 • gorączki. 

Apap w ciąży – dawkowanie

Zastanawiasz się, jak wygląda dawkowanie apapu w ciąży? Zazwyczaj zaleca się stosować od  1 do 4 g dziennie, czyli maksymalnie do 4 tabletek. Dawkowanie apapu w ciąży należy jednak omówić z lekarzem ginekologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu. 

Odpowiedź na pytanie „Czy apap można brać w ciąży?” jest twierdząca, jednak nie oznacza to, że lek można przyjmować bez ograniczeń. Przyszła mama powinna pamiętać, by nie stosować leku dłużej niż 5 dni jeśli doskwiera jej ból głowy, a w przypadku gorączki – zaleca się przyjmować lek nie dłużej niż 3 dni. Wyjątkiem może być inne zalecenie ze strony lekarza. 

Jak przyjmować apap w ciąży?

Apap na ból głowy w ciąży zaleca się przyjmować na czczo. W ten sposób substancje zawarte w leku lepiej się wchłaniają. Tak jak w przypadku każdego innego leku, tabletkę należy popić wodą – powinna to być połowa szklanki. W tym celu nie należy stosować soków owocowych, napojów gazowanych, ani kawy, czy nawet herbaty. 

Kiedy apap w ciąży może zaszkodzić?

Apap na ból głowy w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli kobieta cierpi na nadwrażliwość paracetamolu lub innego składniku leku. Również zażywanie leku w zbyt dużych ilościach okazuje się być niebezpieczne. Objawy świadczące o przedawkowaniu to m.in.:

 • senność, 
 • wymioty, 
 • nudności, 
 • ogólne osłabienie, 
 • nadmierna potliwość, 
 • brak apetytu. 

Należy przy tym pamiętać, że tego typu objawy nie muszą pojawiać się od razu – często przychodzą dopiero następnego dnia. 

Może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju dziecka. Czy apap można brać w ciąży przy ciężkich niewydolnościach wątroby lub nerek? Tutaj również nie zaleca się stosowania tego preparatu.

Niezależnie od tego, czy chodzi o 3, czy może 1 trymestr – apap w ciąży zawsze zaleca się skonsultować z lekarzem. Każdy przypadek jest bowiem indywidualny, zatem zalecenia mogą się nieco różnić. Apap w ciąży fora nie są dobrym źródłem informacji i nie można się nimi kierować. 

Zobacz również:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE