Sięganie po jakiekolwiek leki w ciąży wiąże się z niepewnością u kobiet. Okazuje się jednak, że w odpowiednich dawkach, wiele leków może być naprawdę bezpiecznych. Apap w ciąży 1 trymestr – tak czy nie? Z jakimi informacjami możesz spotkać się na apap w ciąży forum? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule!
Jak działa apap? Apap a ciąża
Apap jest lekiem w formie tabletek, który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Preparat dostępny jest bez recepty, a w swoim składzie zawiera paracetamol. Na rynku możesz spotkać się z wieloma wersjami tego leku. Dostępne są opakowania zawierające:
- w sztuki,
- 6 sztuk,
- 8 sztuk,
- 12 sztuk,
- 24 sztuki,
- 50 sztuk,
- 100 sztuk.
Paracetamol dobrze się wchłania, a maksymalne stężenia we krwi osiąga już po 0,5-2 h od momentu zażycia. Na rynku jest również dostępny apap EXTRA, który dodatkowo zawiera w swoim składzie kofeinę – wzmacnia ona przeciwbólowe działanie paracetamolu.Wchodząc na apap w ciąży forum, możesz spotkać się z przeróżnymi informacjami. Zanim jednak zastosujesz się do jakichkolwiek zaleceń, omów kwestię przyjmowania leku z lekarzem.
W dalszej części artykułu omawiamy dawkowanie apapu w ciąży oraz ryzyko związane z przyjmowaniem leku.
Czy apap można brać w ciąży?
Czy apap można brać w ciąży? Okazuje się, że tak. Również apap EXTRA w ciąży może być stosowany. Tak jak w przypadku każdego innego leku, tak i tutaj zaleca się zachowanie ostrożności. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie tej kwestii z lekarzem.
Apap w ciąży – 1 trymestr, 2, jak i 3, umożliwiają stosowanie leku. Co ciekawe, apap EXTRA w ciąży można przyjmować również dożylnie. Tego typu sposób podania leku zaleca się w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego, a także przy chorobach nerek, płuc i wątroby.
Apap na ból głowy w ciąży może okazać się zbyt słabym lekiem, wówczas lekarz może zalecić przyjmowanie mocniejszego, skuteczniejszego preparatu. Najczęściej apap lub apap extra w ciąży zaleca się stosować w przypadku:
- bólów głowy, zębów, stawów, mięśni, kości, gardła,
- nerwobólów,
- gorączki.
Apap w ciąży – dawkowanie
Zastanawiasz się, jak wygląda dawkowanie apapu w ciąży? Zazwyczaj zaleca się stosować od 1 do 4 g dziennie, czyli maksymalnie do 4 tabletek. Dawkowanie apapu w ciąży należy jednak omówić z lekarzem ginekologiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu.
Odpowiedź na pytanie „Czy apap można brać w ciąży?” jest twierdząca, jednak nie oznacza to, że lek można przyjmować bez ograniczeń. Przyszła mama powinna pamiętać, by nie stosować leku dłużej niż 5 dni jeśli doskwiera jej ból głowy, a w przypadku gorączki – zaleca się przyjmować lek nie dłużej niż 3 dni. Wyjątkiem może być inne zalecenie ze strony lekarza.
Jak przyjmować apap w ciąży?
Apap na ból głowy w ciąży zaleca się przyjmować na czczo. W ten sposób substancje zawarte w leku lepiej się wchłaniają. Tak jak w przypadku każdego innego leku, tabletkę należy popić wodą – powinna to być połowa szklanki. W tym celu nie należy stosować soków owocowych, napojów gazowanych, ani kawy, czy nawet herbaty.
Kiedy apap w ciąży może zaszkodzić?
Apap na ból głowy w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli kobieta cierpi na nadwrażliwość paracetamolu lub innego składniku leku. Również zażywanie leku w zbyt dużych ilościach okazuje się być niebezpieczne. Objawy świadczące o przedawkowaniu to m.in.:
- senność,
- wymioty,
- nudności,
- ogólne osłabienie,
- nadmierna potliwość,
- brak apetytu.
Należy przy tym pamiętać, że tego typu objawy nie muszą pojawiać się od razu – często przychodzą dopiero następnego dnia.
Może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju dziecka. Czy apap można brać w ciąży przy ciężkich niewydolnościach wątroby lub nerek? Tutaj również nie zaleca się stosowania tego preparatu.
Niezależnie od tego, czy chodzi o 3, czy może 1 trymestr – apap w ciąży zawsze zaleca się skonsultować z lekarzem. Każdy przypadek jest bowiem indywidualny, zatem zalecenia mogą się nieco różnić. Apap w ciąży fora nie są dobrym źródłem informacji i nie można się nimi kierować.
Zobacz również: