Strona głównaPoradyAloes - właściwości, przeciwwskazania, jak stosować?

Aloes – właściwości, przeciwwskazania, jak stosować?

Aloes to nie tylko ozdobna roślina doniczkowa. Ma on także imponujące właściwości zdrowotne.  Nie każdy aloes będzie jednak działał tak samo. Jak rozpoznać aloes leczniczy i pomocniczo przy jakiego rodzaju schorzeniach warto po niego sięgać?     

Aloes – właściwości       

Należy rozpocząć od podsumowania, jak działa aloes. Właściwości tej rośliny są bowiem bardzo rozbudowane. Leczniczo działa sok i miąższ znajdujące się we wnętrzu grubych, ostrych liści. Przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny i spożywczy intensywnie wykorzystują aloes. Każdy liść zawiera śluzowatą tkankę, która magazynuje wodę, co sprawia, że ​​liście stają się gęste. Ta wypełniona wodą tkanka jest „żelem”, który ludzie kojarzą z produktami z aloesu. Właściwości żelu to zawartość w nim większości dobroczynnych związków bioaktywnych, w tym witamin, minerałów, aminokwasów i przeciwutleniaczy. Żel aloesowy zawiera silne przeciwutleniacze należące do dużej rodziny substancji znanych jako polifenole. To polifenole, wraz z kilkoma innymi związkami zawartymi w aloesie, pomagają hamować wzrost niektórych bakterii, które mogą powodować infekcje u ludzi. Jeśli szukasz produktów aloesowych, znajdziesz je w sklepie internetowym foreverliving.

Jak rozpoznać aloes leczniczy? Odmian aloesu jest bardzo wiele, a naukowcy nie przebadali jeszcze dokładnie wszystkich z nich. Aloes leczniczy charakteryzuje się pewnymi cechami, takimi jak: grube spiczaste liście, które zwężają się w kierunku czubka, małe kolce wzdłuż krawędzi liścia, nowe liście mają szarobiałe plamki, podczas gdy starsze liście są bez skazy, kolor liści jest zielony z szaro-niebieskim nalotem. Te wszystkie cechy sprawiają, że nawet laik będzie wiedział, jak rozpoznać aloes leczniczy.

Aloes jak stosować?

W przypadku aloesu, właściwości lecznicze sprawiają, że jest on bardzo popularny. Jednak nie jest tak łatwo znaleźć informacje na temat: aloes jak stosować. Tymczasem nie jest to trudne.

  • Jak wykorzystać liście aloesu?

Sposób na to, jak wykorzystać liście aloesu, opiera się przede wszystkim na pocięciu liści i skorzystaniu z żelu znajdującego się w ich wnętrzu. Należy pamiętać, że w przypadku aloesu nie można używać skóry rośliny, bo może ona wywołać uczulenia i podrażnienia. Jeśli chodzi o stosowanie można nakładać aloes bezpośrednio na skórę. Można również skorzystać z przepisów internetowych, aby stworzyć balsam lub krem, którego głównym składnikiem jest aloes. Jeśli nie jesteś pewny, czy twoja skóra zareaguje alergicznie na aloes, możesz nałożyć niewielką ilość na wewnętrzną część ramienia i odczekać 24 godziny, aby sprawdzić, czy wystąpi reakcja uczuleniowa.

  • Okłady z aloesu na stawy     

Aloes może być również elementem stosowanych do jakichkolwiek problemów ze stawami. Jego obecność zmniejsza uczucie ciepła i zaczerwienienia newralgicznej okolicy dzięki działaniu przeciwzapalnemu, a także przyspiesza proces gojenia się tkanek. Nieco żelu najlepiej nałożyć bezpośrednio na skórę, na bolące miejsce. Taka kuracja z aloesem na stawy może pomóc również w przypadku problemów reumatologicznych. Poza żelem można stosować także samą roślinę, jednak należy pamiętać, żeby była ona pozbawiona skórki, która może wywoływać reakcję alergiczną.

Na co pomaga aloes?   

Aloes jest rośliną o zróżnicowanych właściwościach. Dlatego to, na co pomaga aloes, jest tak wszechstronne. Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości łagodzące, nawilżające i chłodzące, aloes jest często stosowany w leczeniu oparzeń. Spożywanie aloesu może korzystnie wpływać na przewód pokarmowy i pomaga łagodzić oraz leczyć dolegliwości żołądkowe, w tym zespół jelita drażliwego. Używanie świeżego aloesu na twarzy może pomóc w usunięciu trądziku. Również w tym przypadku należy pamiętać, aby był on pozbawiony skóry.

To nie koniec pozytywnych skutków stosowaniu aloesu w różnych przypadłościach. Badania dowodzą, że aloes na rany cukrzycowe także może przynieść bardzo dobre skutki. Jego polifenole pozytywnie wpływają na przyśpieszenie gojenia się nawet głębokich ran. Najlepszym sposobem na wykorzystanie aloesu na rany cukrzycowe jest zrobienie z niego okładów.

Aloes kwiat – zastosowanie   

Nie tylko liście są używane przez człowieka. Równie popularne są herbaty z kwiatów aloesu. Są one uznawane za niezwykle wykwintne. Ich właściwości to przede wszystkim regulacja procesów trawiennych, więc pozytywnie wpływają na wszelkie problemy z przewodem pokarmowym. Aloes kwiat zastosowanie ma także jako wyciąg dodawany do leczniczych kremów i balsamów. Wykazuje podobne właściwości, co liście tej rośliny.

Aloes – przeciwwskazania

Dla każdej osoby stosowanie aloesu jest bezpieczne. Jako roślina jest on dobrze tolerowany przez organizm, a możliwe podrażnienia skóry i reakcje alergiczne są spowodowane stosowaniem skórki tej rośliny. Należy więc pamiętać, żeby zadbać o jej usunięcie przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Znany od wieków aloes jest bezpieczny i skuteczny, a przy tym łatwo dostępny. Warto przetestować na sobie ten specyfik i obserwować reakcję własnego ciała. Stosowanie aloesu nie wymaga konsultacji z lekarzem, a samą roślinę można stosować nawet na poważne skaleczenia i oparzenia.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE