Strona głównaLekiAceklofenak - czy jest bezpieczny?

Aceklofenak – czy jest bezpieczny?

Aceklofenak to niesteroidowy lek przeciwzapalny. Na polskim rynku farmaceutycznym pojawił się w 2011 roku. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Mechanizm działania leku oparty jest na inhibicji aktywności cyklooksygenazy. Jest to enzym mający duży udział w syntezie prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Czy Aceklofenek jest bezpieczny? Jakie posiada opinie? Jakie informacje można znaleźć na jego temat na Wikipedii? Czy można go dostać bez recepty? Czy można łączyć go z alkoholem? Odpowiedzi poznasz w poniższej treści artykułu.

Czy stosowanie Aceklofenaku niesie ze sobą jakieś niebezpieczeństwo?

Aceklofenak zażywa się w celu uśmierzenia bólu, zniwelowania stanów zapalnych w przypadku zwyrodnień stawów, reumatyzmu, sztywnienia stawów kręgosłupa. Istnieją dwie formy aceklofenaku – tabletki oraz proszek w saszetkach do rozpuszczania w wodzie. Czy jest bezpieczny? W celu zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa należy przestrzegać zalecanego dawkowania. Informacje te znajdziesz także w ulotce dołączonej do opakowania leku. W ciągu doby maksymalnie można przyjąć 200 mg substancji. Często zalecane jest stosowanie podzielonych dawek. Tabletki należy popijać dużą ilością wody. Lekarz bądź farmaceuta może zmienić dobową dawkę leku ze względu na występowanie chorób towarzyszących.

Czy Aceklofenak jest bezpieczny? Jeśli chcesz być bardziej pewnym, czy stosowanie Aceklofenaku w Twoim przypadku jest bezpieczne, poznaj przeciwwskazania do stosowania Aceklofenaku. Nie dopuszcza się stosowania Aceklofenaku w przypadku pacjentów, u których występują krwawienia z przewodu pokarmowego, posiadających wrzody żołądka. Nie mogą go stosować osoby uczulone na Aceklofenak, a także cierpiące na niewydolność serca, wątroby, nerek, choroby naczyń obwodowych i mózgowych. Niedopuszczalne jest także stosowanie Aceklofenaku przez kobiety w ostatnim trymestrze ciąży. W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. jakie opinie krążą o tym leku, a także, czy można dostać go bez recepty.

Jakie opinie posiada Aceklofenak?

Aceklofenak cieszy się zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi opiniami. Niektóre opinie potwierdzają skuteczne działanie leku. W innych opiniach czytamy, że lek ten ma sporo skutków ubocznych. Należą do nich: zawroty głowy, niestrawność, nudności, biegunka, bóle brzucha, zwiększenie aktywności aminotransferaz, wzdęcia, zaparcia, wymioty, wydzielanie dużych ilości gazów, stan zapalny błony śluzowej żołądka czy zapalenie jamy ustnej. Opinie wskazują także na możliwość wystąpienia reakcji alergicznych, które objawiają się wysypką, pokrzywką, świądem, zapaleniem skóry, wstrząsem anafilaktycznym, niedokrwistością. W innych opiniach na forum można dostrzec także informacje o tym, że po zażyciu aceklofenaku wystąpiły zaburzenia widzenia, wzrost ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, duszności, obrzęki. Czy lek można dostać bez recepty? Jest to lek o silnym działaniu, dlatego też można go dostać tylko na receptę. Aceklofenak ma wielokierunkowe działanie, a także może obfitować w szereg skutków ubocznych, dlatego też nie jest możliwy jego zakup bez recepty.

Czy można dowiedzieć się czegoś o Aceklofenaku z wikipedii?

O samym aceklofenaku nie przeczytasz na wikipedii, jednak możesz znaleźć sporo informacji o diklofenaku, który budową chemiczną jest zbliżony do aceklofenaku. Również jest stosowany jako lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie jest sterydem. Hamuje on działanie cyklooksygenaz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pochodnej Aceklofenaku, zachęcamy do lektury wikipedii. 

Jak Aceklofenak reaguje z alkoholem?

Aceklofenak a alkohol? Czy można łączyć te dwie substancje? Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas terapii lekowej Aceklofenakiem. Takie połączenie spotęgowałoby podrażnienie błony śluzowej żołądka, które może doprowadzić do krwawienia z układu pokarmowego. Łączenie jakichkolwiek leków z alkoholem, a już na pewno z jego nadmiarem niesie ze sobą ryzyko. Połączenie alkoholu i Aceklofenaku może także doprowadzić do ostrej niewydolności nerek.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE