Abirateron to lek, którego używa się w połączeniu z prednizonem lub prednizolonem. Jest stosowany w przypadku raka gruczołu krokowego, który jest nieoperowalny. Wykorzystuje się go do leczenia mężczyzn, u których są przerzuty na inne tkanki i narządy, pomimo stosowania chemioterapii lub wtedy, kiedy nie jest ona możliwa, a terapia supresji androgenowej nie przynosi zamierzonych efektów. Jakie skutki uboczne ma Abirateron? Jaka jest jego cena? Jakie opinie posiada? Czy jest refundowany? Odpowiedzi na te inne pytania odnośnie Abirateronu poznasz w poniższej treści naszego artykułu. Zostań z nami.

Jak wygląda dawkowanie Abirateronu?
Jest to lek doustny, którego należy przyjmować minimum co 2 godzinie po posiłku. Dawkę określa się na podstawie stopnia zaawansowania choroby, a także dopasowuje do tego, czy występują inne choroby towarzyszące. Zazwyczaj dawka dobowa wynosi 1000 mg u osób dorosłych. Leku nie można stosować, kiedy chory cierpi jednocześnie na zaburzenia czynności wątroby klasy C.
Jakie skutki uboczne może wywołać stosowanie Abirateronu?
Abirateron ma umiarkowaną listę skutków ubocznych. Może dojść do miopatii oraz niedokrwistości. Innych skutkiem ubocznym wynikającym ze stosowania Abirateronu jest zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, dlatego tak ważna jest stała kontrola ich poziomów w trakcie leczenia. Szczególnie niebezpieczne skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku osób z niewydolnością serca, dławicą piersiową, arytmią komorową, zawałem serca przebytym w niedalekim czasie, niewydolnością nerek. W takich sytuacjach trzeba być niezwykle ostrożnym podczas stosowania Abirateronu. Niedostateczny monitoring może doprowadzić do nadciśnienia, hipokaliemii, zastoju płynów. Warto wiedzieć, że Abirateron stosowany z innymi substancjami może wywołać wszelkie interakcje, np. w połączeniu z silnymi induktorami CYP3A4, jak fenytoina, może do zmniejszenia średniego AUC w osoczu.
Wraz z karbamazepiną, ryfampicyną, fenobarbitalem, również może dojść do identycznej sytuacji. Czy Abirateron wchodzi w interakcje z jakimś pożywieniem? Niestety nie ma danych, które potwierdziłyby lub zaprzeczyły temu przypuszczeniu. W skutkach ubocznych nie znajdziemy także informacji o tym, że lek ten wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Abirateron stosuje się jedynie u mężczyzn, dlatego też nie można mówić o wpływie na ciążę, czy laktację. Jak wynika z opinii pacjentów, do bardzo często występujących skutków ubocznych zalicza się także biegunkę, nadciśnienie tętnicze, infekcję dróg moczowych, obrzęk obwodowy. Opinie potwierdzają, że często doskwiera pacjentom dusznica bolesna, hipertriglicerydemia, krwiomocz, migotanie przedsionków, niestrawność, wysypka, niewydolność serca, częstoskurcz, posocznica, złamania kości, miopatia, rabdomioliza, niewydolność nadnercza, ostra niewydolność wątroby. Rzadsze skutki uboczne to alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, nadostre zapalenie wątroby. O innych skutkach uboczny nie wspominał żaden inny opiniodawca.
Jaka jest cena Abirateronu? Czy jest refundowany?
Czy lek Abirateron podlega refundacji w Polsce? Jak się okazuje jest refundowany, ale nie w leczeniu sekwencyjnym. Niestety dla wielu chorób zakup tego leku jest nieosiągalny, co przekreśla ich szanse na wyzdrowienie. Lek ten powstrzymuje rozwój nowotworu oraz znacznie poprawia jakość życia, dlatego ludzie, którzy nie podlegają refundacji i nie stać ich na tak kosztowny lek tworzą zbiórki na leczenie. Osoby, którym nie jest obojętne cierpienie drugiego człowieka bardzo chętnie wspierają takie charytatywne akcje. Jaka jest jego cena, skoro mówimy o tym, że nie stać na niego większości chorych? Niestety cena może powalić z nóg. To aż 7,5 tysiąca złotych za 60 tabletek. Chorzy, dla których Abirateron jest jedynym ratunkiem, bądź ich bliscy nie zwlekają z utworzeniem zbiórki, czy przeprowadzaniem licytacji, z której dochód przeznaczony będzie całkowicie na terapię. Miejmy nadzieję, że niedługo lek ten będzie refundowany w każdym przypadku, bądź obniży się jego cena.