Abcyksymab to lek o działaniu przeciwzakrzepowym, antykoagulacyjnym. Stosuje się go przeważnie podczas zabiegów przezskórnych naczyń wieńcowych oraz w terapii niedokrwiennej serca. Często używany jest wraz z heparyną i kwasem acetylosalicylowym. W tym artykule poznasz dawkowanie abcyksymabu, przeciwskazania do stosowania, ostrzeżenia i środki ostrożności, jakie należy zachować podczas stosowania abcyksymabu oraz interakcje jakie może wywołać z innymi substancjami czynnymi.
Jak wygląda dawkowanie abcyksymabu?
Abcyksymab jest lekiem podawanym dożylnie, tylko pod kontrolą wykwalifikowanej kadry medycznej. Do aplikacji leku jest konieczny stały dostęp do niemalże natychmiastowych badań laboratoryjnych układu krwiotwórczego. Często zdarza się, że zachodzi potrzeba przetoczenia krwi lub podania leków krwiopodobnych, dlatego miejsce, w którym będzie podawany abcyksymab musi spełniać odpowiednie warunki, umożliwiające zapewnienie należytej opieki. Dawkowanie leku jest zależne od tego, na jaką chorobę cierpi pacjent, a także od innych czynników, jak wiek, czy masa ciała. Średnia dawka dla dorosłego wynosi ok. 0,25 mg/kg masy ciała.
Jakie są przeciwwskazania do podawania abcyksymabu?
Jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na abcyksymab nie należy stosować tej substancji. Przeciwwskazaniem jest także niewydolność nerek w stopniu wymagającym hemodializy, aktywny krwotok wewnętrzny, udar mózgu przebyty w ciągu dwóch lat, uraz czaszki przebyty w ciągu dwóch lat. Przeciwwskazań jest naprawdę wiele, dlatego ważne jest przeprowadzenie przez lekarza dokładnego wywiadu oraz udzielanie szczerych i dokładnych odpowiedzi przez pacjenta. Nie wolno stosować abcyksymabu kiedy u pacjenta przeprowadzany był zabieg chirurgiczny czaszki lub inny poważny zabieg chirurgiczny. Nie należy sięgać po abcyksymab w przypadku osób chorych na nowotwory, mających wady rozwojowe układu naczyniowego, tętniaka, skazę krwotoczną, nadciśnienie tętnicze w zaawansowanym stopniu, trombocytopenii. Warto także odmówić stosowania abcyksymabu w przypadku zapalenia naczyń, retinopatii i cukrzycy. Jak widzisz przeciwwskazań jest cała lista, stąd też często rezygnuje się z podawania abcyksymabu.
Czy istnieją specjalne ostrzeżenia i środki ostrożnośći dotyczące stosowania abcyksymabu?
Abcyksymab to silny lek, dlatego każdy lekarz powinien dokładnie rozpatrzyć wszelkie argumenty za i przeciw jego podaniem. Do podjęcia decyzji niezbędne jest przeprowadzenie kompletu badań, a także szczegółowy wywiad z pacjentem. Abcyksymab stosuje się jedynie wspomagająco w leczeniu takimi środkami jak heparyna i kwas acetylosalicylowy. Konieczny jest stały monitoring pacjenta, a szczególnie miejsc krwawienia, czyli wszelkie wkłucia i nacięcia. Środkiem ostrożnośći podczas stosowania abcyksymabu jest podanie antagonistów receptorów histaminowych H2 bądź zamiennie związków mających na celu zobojętnienie soków żołądkowych. Jeśli pacjent zacznie krwawić lub wystąpi konieczność nagłej operacji należy niezwłocznie zaprzestać podawania leku. Przed aplikacją abcyksymabu należy zbadać poziom płytek krwi, ACT, czas protrombinowy oraz APTT. Badania te są niezbędne, aby zdiagnozować ewentualne problemy z krzepnięciem krwi oraz wykonać 12 – odprowadzeniowe EKG. Istotne jest także badanie poziomu hemoglobiny i hematokrytu przed wprowadzaniem dożylnym abcyksymabu oraz dwanaśnie i dwadzieścia cztery godziny po podaniu leku. Reakcja na lek może być bardzo różna, dlatego też konieczne jest stałe monitorowanie podstawowych funkcji życiowych.
Interakcje z innymi substancjami czynnymi
Podczas jednoczesnego stosowania abcyksymabu z innymi lekami może dojść do powstawania siniaków, silnych krwawień, wylewów, a nawet krwotoków. Podczas leczenia abcyksymabem zaleca się przerwanie karmienia piersią. Nie ma badań, które wskazywałby na wpływ leku na ciążę.